Domácí

Stát zadotuje energie lidem s nízkým příjmem. Havlíček řekl, kolik to bude

Rodiny s nízkými příjmy a senioři by mohli od státu brzy dostávat finanční příspěvek na energie. Takzvané "energetické šeky" by jim měly kompenzovat zvýšení cen elektřiny a plynu. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to ve středu exkluzivně potvrdil Televizi Nova a prozradil, kolik peněz budou od státu dostávat.

Státní příspěvek má především ochránit nízkopříjmové rodiny, sociálně slabé spoluobčany, nebo důchodce před prudkým nárůstem cen za energie. Vláda jim zaplatí třetinu až polovinu z částky, o kterou se cena energie navýší.

"Průměrná domácnost utratí za elektřinu zhruba 30 tisíc korun za rok. Pokud se elektřina navýší až o 20 %, jak hrozí nyní, tedy zvýšení 6000 korun, to znamená, že by vláda přispívala zhruba 3000 korun," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

"Do konce září bychom měli představit finální model, v říjnu bychom to vypsali a v listopadu by se mohlo začít čerpat. Máme na to připraveny jednotky miliard korun," řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Jaké rodiny by mohly o dotace požádat? Podívejte se na reportáž:

Zájemci o dotaci by mohli žádat až o polovinu z celkové částky navýšení cen za energie. Peníze na "energetické šeky" půjdou ze státní kasy. "Nepředpokládám, že by to bylo pro rozpočet fatální," tvrdí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

"Pomoc nízkopříjmovým je určitě třeba. Ale to, že se problém blíží, ví vláda už dlouho," myslí si místopředseda Hospodářského výboru Martin Jiránek (PirSTAN).

Havlíček: Na na dotaci by mohlo dosáhnout až 20 % Čechů. Podle Rakušana vláda zaspala. Podívejte se na rozhovor:

​"Lidé, když se podívají na faktury, tak jsou naštvaní. Ale dotace je až to poslední řešení," uzavřel poslanec Jiří Dolejš (KSČM). Ministerstvo průmyslu a obchodu uvažuje nad tím, že první finanční podpora by se k domácnostem mohla dostat už koncem letošního roku.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz