Domácí

Zima se Čechům letos prodraží. Po elektřině výrazně rostou i ceny uhlí

Nadcházející zima bude hodně drahá. Kromě elektřiny, tepla a plynu totiž podraží i uhlí. Tomu, kdo jím topí, se zimní sezóna může prodražit i o tisíce korun. A zdražování bude bohužel pokračovat i v následujících měsících.

Průměrná domácnost letos zaplatí za topení hnědým uhlím zhruba o třetinu víc než v loňském roce. Podle ekonoma Lukáše Kovandy vyjde zásoba uhlí na rok na zhruba 25 tisíc korun ročně. Loni přitom domácnosti za uhlí zaplatily průměrně 19 tisíc korun.

Letos tak sáhnou do peněženek pro zhruba dalších šest tisíc korun navíc. "Za chvíli na to nebudu mít, takže skončím pod mostem," bojí se divačka TV Nova. A do konce roku by uhlí mohlo podražit ještě daleko víc.

"Je třeba počítat, že by se ta cena mohla přiblížit až ke 30 tisícům ročně," upozornil Kovanda. Pokud si neplánujete uhlí odvézt sami, musíte počítat i s cenou za dopravu v řádech stovek korun.

Související obsah

​Důvodů, proč cena uhlí letí raketově vzhůru, je hned několik. "Ta doprava trošku vázne. Může za to stávka kamioňáků, v Německu stávka železnic a tak dále," uvedl prodejce uhlí Jindřich Janda z Prahy.

Rekordní cena povolenek

Svou roli v tom hrají také rekordně drahé emisní povolenky. Ty dovolují elektrárnám a teplárnám vypouštět jen omezené množství skleníkových plynů. "Ta cena je rekordní a pohybuje se okolo 60 euro (přes 1500 korun, pozn. red.) za jednu emisní povolenku v Evropské unii," řekl ekonom Petr Studnička. Loni přitom jedna povolenka stála pouze 20 eur (zhruba 510 korun), tedy třetinu současné ceny.

Dalším důvodem podle ekonomů je také počasí. "To letošní léto bylo v Evropě málo větrné a uvědomme si, že je velký tlak na využívání obnovitelných zdrojů energie. A tím, že málo foukal vítr a málo svítilo sluníčko, tak je daleko větší tlak na energii z těch neobnovitelných zdrojů," podotkl Studnička.

Související obsah

​Lidé by se tak kvůli rostoucím cenám uhlí měli v ideálním případě předzásobit na celou topnou sezónu.

Uhlí stále patří k nejlevnějším

Uhlí přesto pořád patří mezi nejlevnější paliva. V Česku s ním topí stále přes 400 tisíc domácností. Největší zájem je o něj tradičně na jaře, kdy prodejci nabízejí zákazníkům slevy.

Kvůli očekávanému zdražení uhlí je pravděpodobné, že hodně lidí začne hledat jiné způsoby vytápění.

Obezděná krbová vložka, ve které se topí dřevem, vyjde na 100 tisíc korun. Rozvody teplého vzduchu, výměník či komín, vyjdou na dalších 50 tisíc. Podobné je to i s náklady na plyn. Výměna kotle, úprava kotelny a potrubí stojí okolo 120 tisíc korun.

Kolik lidí topí uhlím a kolik ho Češi ročně spotřebují? Podívejte se na reportáž:

Zdeněk Drgáč, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz