Domácí

Zdravotní sestry mají mít novou pravomoc. Pacientům předepíší pomůcky

Zdravotní sestry mají mít od příštího roku novou pravomoc. Místo lékaře budou moci pacientům předepisovat zdravotní pomůcky. Ušetří tak čas sobě, lékařům i pacientům. Počítá s tím novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou minulý týden schválili poslanci a teď čeká na podpis prezidenta.

Pomůcky k ošetřování ran, proužky do testerů pro diabetiky nebo například inkontinenční vložky. To vše budou moci od ledna pacientům předepisovat zdravotní sestry bez souhlasu lékaře. "Vypíšou poukaz a budou to moci samostatně předepsat a vykázat na zdravotní pojišťovnu," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zdravotní sestry z domácích péčí i ordinací praktických lékařů nové kompetence s povděkem kvitují. "Smyslem domácí zdravotní péče je zajištění kvalitního života pacientů v domácím prostředí. Tato novela může přispět k tomu, že našich 250 sester bude schopno flexibilněji reagovat na potřeby pacientů," myslí si jedna ze sester.

Související obsah

V zahraničí mají zdravotní sestry mnohem větší kompetence. Kromě toho, že předepisují zdravotnické pomůcky, také dohlíží na chronické pacienty s diabetem nebo vysokým tlakem. "U takových věcí úplně rutinních, jako je zvýšený cholesterol, mi připadá, že je zbytečné, aby to říkal lékař. Můžu mít mini pohovor s tím pacientem o jídelníčku, pohybu a podobně," doplnila další zdravotní sestra.

Pacienti se vzácným onemocněním už díky novele zákona nebudou muset individuálně žádat zdravotní pojišťovnu o inovativní léky. V minulosti takto musely žádat o poskytnutí léku například rodiče dětí se spinální svalovou atrofií.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz