Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Hlavním tématem voleb je zdravotnictví. Co vás štve nejvíce? ANKETA

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a televize Nova se každý všední den zaměří na jedno ze 13 klíčových témat. V současnosti je hlavním tématem, které řeší celá republika, zdravotnictví. Přestože politici ze všech stran tvrdí, že zdravotnictví je nejdůležitější, tak řada problémů v něm stále přetrvává.

​Podle průzkumů je zdravotnictví klíčovým tématem pro většinu voličů. Odborníci se shodují, že české zdravotnictví je kvalitní, ale trápí ho nedostatek financí, konkrétně hlavně nízké platy. Za vyšším finančním ohodnocením totiž absolventi lékařských fakult často utíkají do zahraničí.

"Pracující lékaři jsou v průměru čím dál tím starší. Noví lékaři nastupují v malém počtu. Řada z nich odchází po škole do zahraničí, protože tam snáze dosáhnou na atestaci. Třeba v Německu dostanou trojnásobný nástupní plat oproti České republice," řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. 

Zdravotníci jsou v Česku hodně závislí na práci přesčas. Jenže pak jsou lékaři a sestry přepracovaní a unavení. A kvůli tomu podle prezidenta ČLK často zbytečně chybují. Řešením problému by mohlo být i navýšení kapacit ve školách.

"Máme mnohem více uchazečů, než můžeme přijímat studentů. A budou nám odcházet silné ročníky do důchodu. Abychom se na to připravili, je potřeba, aby naše školy přijímaly jednou tolik uchazečů, než mohou teď přijímat," uvedla prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Problémy se očekávají i ve zdravotním pojištění, které by se prý mohlo dostat do hlubokého schodku. Kolik může chybět peněz a jaké je řešení, se dozvíte v reportáži:

​Zdravotnictví by se podle některých mělo dočkat také další vlny elektronizace. Týkat se má třeba krajských hygienických stanic. I ty se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí. "Ukázalo se, že vydávat karanténní lístky a izolační lístky v době tak rozsáhlé epidemie v podstatě nejde. K tomu ale bude potřeba změnit nějaké množství navazující legislativy," popsal předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Odborníci se napříč obory shodují na tom, že kvalitu českých zdravotníků nejlépe ukázala pandemie koronaviru. Prokázali totiž velké nasazení a profesionalitu. Kapitolou sama pro sebe je stav české stomatologie. Sehnat zubaře totiž není vůbec snadné.

Jaké změny ve zdravotnictví by uvítali lidé? Podívejte se na video:

Politici slibují řešení

Na tom, že asi největším problémem zdravotnictví je nedostatek peněz, se shodují většinou i politici. Televize Nova se jich zeptala, co dalšího by se podle nich mohlo změnit a jaká řešení nabízejí svým voličům. 

ANO

"Jde nám o personál. Jde nám o to, aby lékaři, zdravotní sestry dostávali více financí. Budeme tlačit vládu k tomu, ať to bude jakákoliv vláda, aby se průběžně zvyšovaly finance na jakékoliv státní zaměstnance," popsal Jiří Mašek (ANO), který kandiduje v Královéhradeckém kraji. 

SPOLU

"První úkol budoucího ministra bude stabilizovat personálně ministerstvo zdravotnictví tak, aby mohlo plnit svojí funkci," uvedl Vlastimil Válek (SPOLU), poslanec TOP 09.

PIRSTAN

"Nejpalčivější téma je reálná dostupnost zdravotní péče. Naším řešením je za prvé jasná zodpovědnost, protože dnes si vás přehazuje pojišťovna jako horký brambor. A druhé řešení je lepší využití těch zdravotníků, které už máme," popsala poslankyně Pirátů Olga Richterová (PIRSTAN).

SPD

"Problémem je, že zdravotní péče, například zubařská, není dostupná pro všechny občany. Proto SPD prosazuje dostupné a kvalitní zdravotnictví hrazené z veřejného rozpočtu," plánuje předseda SPD Tomio Okamura.

KSČM

"Stále vidíme velký, až mnohatisícový rozdíl, mezi platy lékařů a sester v nemocnicích zřizovaných státem a v nemocnicích, které jsou většinou obchodními subjekty, to znamená krajskými nemocnicemi," vadí zase Soni Markové, která za KSČM kandiduje v Královéhradeckém kraji.

ČSSD

"Je potřeba samozřejmě udržet financování zdravotnictví, neprivatizovat nemocnice a adekvátně zaplatit zdravotníky, lékaře, sestřičky," plánuje šéf ČSSD Jan Hamáček.

PŘÍSAHA

"Pro nás největší problém, co jsme zjistili při objíždění krajů. A to nedostupnost lékařské péče v krajích. Těch okrajových, zejména Ústecký, západočeský, východočeský. A náš způsob řešení je jednoznačné motivovat lékaře, aby do těchto vyloučených lokalit šli," slibuje předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta.

TSS

"Tak jak dříve fungovalo, že zdravotní sestřička ihned po maturitě mohla nastoupit, tak se zpátky k tomuto musíme vrátit, a ne vymýšlet další nástavby," plánuje Zuzana Majerová Zahradníková z uskupení TSS, tedy spojení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků.

Co by se mělo podle politiků změnit a jaká nabízejí řešení? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz