Profese

V Česku chybí velká řada profesí, zájem o učňovské obory je kvůli covidu nízký

V budoucnu budeme možná na některé řemeslníky čekat více než rok. O řadu učňovských oborů totiž není zájem a školy tak neotevřou první ročníky nebo úplně končí. Letos na učiliště nastoupilo o 2 tisíce dětí méně než loni.

Sklenáři, pokrývači nebo klempíři, to jsou řemesla, která jsou už nyní ohroženým druhem. Kvůli malému zájmu za posledních pět let svůj provoz některé školy úplně ukončily. "Počet středních odborných učilišť se nám snížil o dvacet v rámci celé České republiky a počet učňů klesl o dvacet tisíc," vysvětlil vedoucí katedry Vysoké školy hotelové v Praze Petr Studnička.

Šestnáctiletý Jakub bude v budoucnu jedním z mála sklenářů u nás. K řemeslu ho přivedl tatínek, který je sám sklenářem. "Vždycky mě vedl k tomu, abych dělal rukama. "Táta mě to učil a baví mě to, a chci tím být," svěřil se Jakub.

Související obsah

​"Jsme poslední školou v republice, která ty sklenáře dokáže nabrat. Co se týká těch stavebních oborů, tak pokrývač je ten ohrožený druh," vysvětlil zástupce ředitele na středním odborném učilišti Vilém Kódíček.

Děti většinou k řemeslu přivedou rodiče nebo příbuzní. "Když jsem byl u babičky tak jsem to dělal na stodole. Výšky mi nevadí a chtěl bych to fakt dělat," uvedl učeň Filip Mašek.

Úbytek hlásí i gastro obory, u nich za to zřejmě může pandemie a dlouho zavřené restaurace a hotely. Podle České školní inspekce (ČŠI) prestiž učebních oborů dlouhodobě trpí a pandemie tento trend ještě znásobila. V příštích letech budou nejvíce chybět elektrikáři, tesaři, truhláři nebo zedníci.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Profese

Důležité Události

Píše se na Deník.cz