Zpravodajství

Vybuchují sopky častěji? Odborník vysvětlil, jak to doopravdy je

Vybuchují sopky častěji? Odborník vysvětlil, jak to doopravdy je
Zdroj: Profimedia

V posledních měsících vybuchlo po celém světě několik sopek, ta poslední Kumbre Viecha na Kanárských ostrovech dokonce zapříčinila evakuaci tisíců lidí. Lidé se tak v poslední době vulkanologů ptají, zdali je tento jev normální. Odborník Petr Brož proto odpověděl, jak to doopravdy je.

Sopka Kumbre Viecha vybuchla na Kanárských ostrovech na konci minulého týdne a stále chrlí lávu. O své domovy už přišly stovky tamních obyvatel a tisíce se musely evakuovat. V srpnu se zase k životu probrala sicilská sopka Etna. 

Vulkanická aktivita se nevyhnula ani jiným částem světa. Na jaře znepokojila obyvatele Islandu erupce v údolí Geldingadalur. Krátce poté zase zasypal sopečný popel karibský ostrov Svatý Vincenc, a to kvůli aktivitě sopky La Soufrière. Všichny obyvatele z ohrožené oblasti kolem vulkánu na severu ostrova úřady vyzvaly k evakuaci. Nebezpečí hrozilo 16 tisícům lidí v okolí sopky. 

Související obsah

Mnohým by se tak mohlo zdát, že je vulkanická aktivita v posledních měsících na vzestupu. Podle geologa Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR tomu tak ale není. "To, že v poslední době čteme o erupcích sopek častěji, je dáno tím, že začala soptit trojice sopek, které jsou k nám relativně blízko a které jsou v našem prostoru zájmu. Vždyť kdo ví, že v lednu letošního roku bouchla so

p světka Ključevskaja na Kamčatce? Asi jen málokdo. Je to kvůli tomu, že k erupci došlo v podstatě neobydlené oblasti a příliš daleko od nás a do českého mediálního prostoru se tato událost ani nedostala. Vzdálenost hraje podstatnou roli," uvedl odborník na sociálních sítích.

Podle Brože hraje velkou roli také to, zda v okolí sopky žijí lidé, respektive jak je místo erupce dostupné. Dle jeho slov, pokud k výbuchu dojde daleko od civilizace, sociální sítě nenaplní úchvatné či děsivé fotografie a videa, a svět mimo vulkanologii se tak o erupci ani nedozví.

"Za rok dojde k 60 až 80 erupcím. Jelikož se některé erupce odehrají opakovaně na stejné sopce za jeden rok, těch aktivních sopek je ročně o trochu méně, něco mezi 50 a 70. To se ale bavíme o sopkách na souši. Na oceánském dně, v oblastech středooceánských hřbetů je sopečná činnost také velmi častá," dodal Brož.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz