Zahraničí

Sopka na Kanárských ostrovech stále chrlí lávu, šíří se jedovaté plyny

Sopka Cumbre Vieja, která na konci minulého týdne vybuchla na Kanárských ostrovech, stále chrlí lávu. O své domovy už přišly stovky tamních obyvatel a tisíce se musely evakuovat. Následky erupce ale pocítí i lidé v okolí Středozemního moře. Oblaka popela se totiž pohybují směrem na východ.

Pyrenejský poloostrov, Tunisko, Maroko, ale i Itálie nebo jižní Francie. To jsou místa, na která do pátku dolehnou následky výbuchu sopky na Kanárských ostrovech. Družice zaznamenaly v oblastech zvýšenou koncentraci oxidu siřičitého. Jak moc ale mraky oblasti zasáhnou, se zatím neví.  V okolí výbuchu se stále tvoří další trhliny a aktivita sopky nadále roste.

Nekončící proud lávy stále komplikuje život tisícům lidí přímo na ostrově. Záchranné složky se snaží tok lávy korigovat, aby byly škody co nejmenší. "Museli jsme zbořit budouvu, abychom zajistili lávě cestu dolů. Snažíme se zachránit zbytek vesnice a kostel. Spolu s dělníky pokládáme pomocí těžké techniky bariéry," uvedl jeden ze zasahujících hasičů.

Související obsah

​Přes 6000 lidí je mimo domov a více než tři stovky domů už láva zničila. Úřady nabízí obyvatelům náhradní ubytování, ale například s domácími mazlíčky mají evakuovaní smůlu. Pedro se svých pejsků vzdát nechtěl, a tak spal několik dní v autě, než mu neznámá žena nabídla pokoj u ní doma.

"Ano, přejít ze spaní v autě na spaní v posteli je obrovský rozdíl. Nečekal jsem, že bude tolik úžasných lidí ochotných pustit do svých domovů cizího člověka. Nabídli mi pokoj u nich doma a u její maminky můžu mít své psy," svěřil se muž.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz