Letectví

Český pilot nalétal 2 tisíce hodin na gripenu, teprve jako druhý na světě

Český pilot nalétal 2 tisíce hodin na gripenu, teprve jako druhý na světě
Zdroj: Armáda ČR

Armádní pilot Michal Daněk je prvním Čechem a teprve druhým člověkem na světě, který v nadzvukovém letounu JAS-39 Gripen strávil 2000 letových hodin. Daněk je zároveň posledním v Armádě ČR, který pilotoval sovětský MiG-21. Podle vyjádření armády Daněk tohoto milníku dosáhl ve středu.

Daněk je podle statistik výrobce teprve druhým na světě, který takového úspěchu dosáhl. Se stíhačkami JAS-39 Gripen létá velitel čáslavské 211. taktické letky podplukovník Michal Daněk od počátku jejich provozu v České republice v roce 2005

"V kariéře každého pilota se vyskytují různé milníky. K nejvýznamnějším patří první samostatný let, přeškolení na nový typ letounu a později dosažení určitého počtu nalétaných hodin: sto, pět set, tisíc. Skutečnost, že by bylo možné překročit dva tisíce hodin na JAS-39, byla takříkajíc z říše snů," svěřil se pilot.

Daněk je zároveň posledním letcem v české armádě, který pilotoval sovětský MiG-21. "Byl to významný kvalitativní a technologický krok pro letectvo, který nás posunul na úroveň aliančních partnerů," řekl Daněk ke gripenům. Mezi švédským letounem a sovětským strojem MiG-21 je podle něj naprosto zřejmý třicetiletý rozdíl, jak z aerodynamického hlediska, avioniky, tak bojových možností.

Související obsah

Podle armádního webu se Daněk řadí k nejzkušenějším pilotům Armády ČR. Po studiu na Vojenské akademii v Brně (nyní Univerzita obrany) začínal na letišti v Pardubicích, kde na letounech Z-142CAF, L-29 Delfín a L-39C Albatros létal základní, pokračovací a bojový výcvik. Po přesunu na čáslavské letiště jeho kariéra pokračovala na L-39ZA Albatros a poté na nadzvukové stíhačce MiG-21.

V roce 2005 byl součástí první skupiny pilotů, kteří se ve Švédsku přeškolili na letoun JAS-39 Gripen. Jeho nálet činí cca 2900 hodin, z toho zhruba 2350 hodin na nadzvukových letounech. Čtyřikrát se zúčastnil mise Air Policing v Pobaltí, příští rok vyrazí popáté, poprvé však jako velitel celého úkolového uskupení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz