Zahraničí

Hrozí další zdražování! Experti řekli, jak by Česko zasáhl pád čínského giganta

Hrozí další zdražování! Experti řekli, jak by Česko zasáhl pád čínského giganta
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz

Zadlužený čínský developer Evergrande musí do čtvrtka uhradit úroky ze zahraničních dluhopisů ve výši 83,5 milionu dolarů (zhruba 1,8 miliardy korun). V opačném případě by realitní společnosti hrozil bankrot. Právě ten by podle odborníků mohl ovlivnit také českou ekonomiku.

Zda čínská společnost Evergrande úroky zaplatí, zatím není jasné. Dalších 47,5 milionu dolarů (přibližně miliarda korun) má developer uhradit už příští středu. Pokud společnost své závazky nezaplatí, hrozí jí bankrot.

Právě krach této obrovské firmy by mohl pořádně zahýbat se světovou ekonomikou. Problémy by mohli pocítit také Češi. Ekonomové se shodují, že se jedná o velmi důležitý případ, který by se neměl brát na lehkou váhu.

Související obsah

"Případ čínského developera je důležité sledovat. Je to obrovská firma. Pokud by nemohla splácet závazky, dotklo by se to mimo jiné také evropských institucí, kterým dluží peníze," řekl TN.cz ekonom David Marek.

Dopad na Česko

Ekonomové věří, že by krach realitní společnosti Evergrande neměl mít pro světovou ekonomiku takové následky jako pád americké banky Lehman Brothers v roce 2008. Očekávají se především problémy v Číně. Právě tam už čínská vláda vyzvala úřady, aby se připravily na možnost bankrotu firmy. Představitelé státu však chtějí zajistit, aby událost tamní ekonomikou příliš neotřásla.

Pokud by se však situace vyhrotila, dopad by pocítili také Češi. "Umím si představit, kdyby v Číně začali krachovat, tak by to ovlivnilo na světovém trhu stavebnictví. Mohlo by to zamíchat s cenami materiálu," řekl ekonom Pavel Peterka.

Problémy by zaznamenal také dovoz i vývoz. "Na nás by dolehlo to, že by dočasně mohl zpomalit růst čínské ekonomiky. A protože je to druhá světová ekonomika provázaná i s Českem, tak by to mohlo znamenat, že český vývoz do Číny nebo dovoz z Číny by mohl mít dočasné problémy," vysvětlil Marek.

"Ve chvíli, když by se poškodil čínský finanční sektor, tak by se do problémů dostaly i další společnosti. Kvůli narůstající nedůvěře by nebyly poskytovány úvěry. To by mohlo blokovat výrobu, potažmo dodávky do Evropy. Situace je vážná," doplnil ekonom Štěpán Křeček.

Podle některých odborníků bychom změny pocítili také při cestách do jiných zemí. "Byl by to tlak, který by v české ekonomice šel směrem k oslabení koruny. To by mohlo způsobit, že by pro nás zdražilo zahraničí," sdělil ekonom Dominik Stroukal.

Jako krize v roce 2008?

Mnoho lidí srovnává situaci s krizí v roce 2008, kdy padla americká investiční banka Lehman Brothers. Podle expertů však v tomto případě přišel bankrot naráz. Oproti tomu o problémech čínského developera se ví dlouhodobě.

"Prozatím se zdá, že je to ojedinělý případ. Neměl by ohrozit ekonomiku jako kolaps banky v roce 2008," myslí si Peterka.

"Objem je sice obrovský. Ale čínská ekonomika je velká a schopná mnoho vstřebat. Nemělo by to spustit domino. Nikdo nečeká, že by měla odstartovat globální recese," uzavřel Stroukal.

Česká ekonomika se letos propadla. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz