Zajímavosti

Sonda na Marsu zachytila silná zemětřesení. Jedno trvalo přes hodinu

Sonda na Marsu zachytila silná zemětřesení. Jedno trvalo přes hodinu
Zdroj: Profimedia

Tři velká zemětřesení zaznamenala za poslední měsíc na Marsu sonda InSight. Tu na rudou planetu vyslal Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Otřesy dosáhly síly až čtyř stupňů Richterovy škály. Kvůli jednomu z nich se povrch otřásal zhruba hodinu a půl.

NASA získala údaje o seismické aktivitě na Marsu díky úspěšnému odstranění prachu ze solárního panelu vozítka. Právě to sondě umožnilo si udržet aktivní seismometr. Za poslední měsíc se rudá planeta otřásala třikrát.

"25. srpna seismograf detekoval první dvě zemětřesení o síle 4,2 a 4,1 stupně Richterovy škály," informovala ve středu NASA. Silnější zemětřesení se podle odborníků objevilo zhruba 8500 kilometrů od sondy InSight.

Související obsah

Jednalo se tak o nejvzdálenější otřesy, které sonda zachytila. Obě zemětřesení se odlišovaly. "Otřesy o síle 4,2 stupně byly pomalé, šlo o méně časté záchvěvy. Naproti tomu druhé zemětřesení bylo charakteristické rychlými záchvěvy s častou frekvencí," doplnili experti.

Nejdelší zemětřesení na Marsu proběhlo 18. září a otřesy dosáhly síly 4,2 stupně Richterovy škály. Navíc trvaly okolo 90 minut. Odborníci nyní zjišťují bližší informace.

Na Marsu se podařilo nabrat vzorek marťanské skály. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz