Zahraničí

Pět klíčových otázek o Daně nalezené v Chorvatsku. Klade si je celý svět

Pět klíčových otázek o Daně nalezené v Chorvatsku. Klade si je celý svět
Zdroj: primorsko-goranska-policija

Záhadnou ženu z ostrova Krk se podařilo ve středu identifikovat jako Slovenku Danu A. Od té chvíle si celý svět klade pět klíčových otázek. Nikdo totiž neví, kam zmizel její mobilní telefon, proč tvrdila, že je z Birminghamu, proč zapomněla svou identitu, proč s ní nechce komunikovat rodina a kde byla poté, co se s ní česká turistka bavila na Makarské.

Poté, co se podařilo identifikovat záhadnou ženu trpící ztrátou paměti, vzniklo několik otázek, na které zatím nedokáže nikdo odpovědět. Co se dělo předtím, než ji v neděli 12. září našli, zajímá například i portál 24sata.hr. Poukazuje například na to, že ještě 11. září ji viděl na ostrově Krk mladý číšník a amnézii ještě podle všeho neměla.

Kde je taška a mobilní telefon?

Podle číšníka z kavárny na ostrově Krk, hledala Dana A. někoho, kdo by ji lodí dostal do těžce dostupného místa. Pamatuje si, že kromě batohu, který našli policisté, měla u sebe žena i tašku a mobilní telefon. V batohu přitom našli zatím jenom prázdnou peněženku bez dokladů. "Jsem si jistý, že měla mobil, který fungoval. Držela ho v kavárně v ruce a něco psala,“ řekl portálu 24sata.hr číšník Steve. Podle něj měla na sobě v kavárně jiné oblečení, než ve kterém ji poté našli.

V tamní rybářské chatě se měla sejít s členy rybářského svazu z nedalekého města Čižiči. Těm prý řekla, že se chce dostat na opačnou stranu ostrova. Rybáři jí ukázali cestu lesem a varovali ji před hady. Dana A. si však myslela, že si jen dělají legraci. "Pořád jsme přemýšleli, kam jde, ale někdy se sem lidé chodí koupat. Od chvíle, kdy ji přivezli chlapi s člunem, předpokládali jsme, že se pro ni vrátí, až se vykoupe,“ doplnil jeden z rybářů.

Proč tvrdila, že je z Birminghamu?

S číšníkem Stevem mluvila Dana A. anglicky. Měla mu tvrdit, že je z Birminghamu a má se setkat s pěti nebo šesti přáteli. Přitom čtenářce TN.cz měla dříve říct, že přijela ze Slovenska a její přátelé nemohli jet s ní kvůli práci. Sama navíc byla, i když se setkala s rybáři.

Související obsah

Proč zapomněla, kdo je?

Příčin ztráty paměti může být několik. Způsobit ji může například duševní choroba, mrtvice či úder do hlavy. Stále není jasné, jestli amnézii ženě způsobil například úder do hlavy, nebo něco úplně jiného. Dana A zůstává v nemocnici, stále se jí tedy paměť pravděpodobně nevrátila. Není tedy pořad jisté, proč mluví pouze anglicky, když je Slovenka. "Jazyky, které nejsou našimi mateřskými a učíme se je později, se mohou aktivovat dříve, pokud jsou neporušené a nepoškozené,“ vysvětlil pro 24sata.hr neurolog Hrvoj Hećimović. Je podle něj ale podivné, že mluví anglicky plynně, ale nepamatuje si své jméno nebo odkud pochází.

Proč s ní nechce komunikovat rodina?

Dana A. je už delší dobu rozvedená. Na Slovensku má ale například sestru a synovce. S těmi ale podle všeho nemá dobrý vztah. "Nechci o ní mluvit a nechci s ní mluvit,“ uvedla pro 24sata.hr sestra Anna. To může vysvětlovat, proč trvalo tak dlouho, než se záhadnou ženu podařilo identifikovat. Co narušilo rodinné vztahy ale zatím není jasné.

Kde byla po Makarské?

Podle dosud známých informací přijela na Slovensko Dana A. vlakem. Poté navštívila město Korčula a ostrov Hvar a 9. září se setkala s čtenářkou TN.cz v Drveniku na Makarské. Následně se měla vydat do oblasti Lika. Není však jasné, jestli tam vůbec byla a jak se dostala na Krk. Podivné je i to, že během celé cesty z jihu na sever Chorvatska si slovenské turistky nikdo nevšiml.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz