Domácí

Houbařská sezóna nekončí! Podívejte se, co můžete v lesích najít

Houbařská sezóna nekončí! Podívejte se, co můžete v lesích najít
Zdroj: Profimedia

Pro milovníky hub máme dobrou zprávu. Sezóna ještě nekončí. Naopak mykologové v následujících týdnech očekávají žně. Už brzy bychom mohli v lesích objevit značné množství podzimních druhů.

Přestože to v současné době vypadá, že v lesích na houbu sotva narazíte a aktuální počasí jim nesvědčí, podle odborníků by se v následujících týdnech měla situace zlepšit. "Je takové mezidobí, kdy růst není optimální. Houby ale rostou a hlavně porostou," řekl TN.cz mykolog Libor Tmej.

Pomalu navíc začínají růst podzimní druhy hub. Mykologové se shodují, že letošní houbařská sezóna rozhodně nekončí. "Září a říjen bývají většinou nejlepší měsíce," doplnil mykolog Libor Hejl.

Související obsah

Těšit se tak už brzy můžeme na celou plejádu hřibovitých hub nebo například křemenáče. "Objeví se různé hřiby, kozáci, křemenáče, holuběnky nebo žampiony. Přidají se i ty vyloženě podzimní, tedy třeba čirůvky nebo strmělky a mnoho dalších," vylíčil Tmej.

Rostou u vás houby a podařil se vám pořádný úlovek? Pochlubte se nám. Fotografie můžete posílat na zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz.

Podle mykologů by houbám navíc mohl pomoci déšť. "Ideální by bylo, kdyby zapršelo. Ranní rosy jsou však už nyní velmi vydatné. Také mlhy mohou houbám prospět," vysvětlil Hejl.

Související obsah

Lidé by však měli být v lesích velmi opatrní a dávat pozor na to, co do košíků dávají. "Měli by sbírat pouze to, co znají. Ostatní houby bychom neměli trhat," sdělil Tmej. Houbař by si měl být navíc jistý tím, co sebere.

"Pokud vezme něco, u čeho si není jistý, může to u něj vyvolat psychogenní otravu. Nebude to však reakce na danou houbu," uzavřel Tmej.

Profesionální sběrači popsali, jak se hledají nejlepší houby pro restaurace. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz