Ekonomika

Od státu dostává almužnu, táhne přitom ekonomiku. Jižní Morava chce spravedlnost

Jihomoravský kraj se pustil do boje za spravedlivější příspěvky ze státního rozpočtu. A důvodem je to, že i když tenhle region táhne českou ekonomiku, dostává nejnižší částku ze všech. Oproti jiným téměř poloviční.

Hejtman jihomoravského kraje vyrazil do boje za spravedlivější státní příspěvky po svém. Na úřadě natočil motivační video. "Víte, jaký je rozdíl mezi Jihomoravákem a zbytkem světa? Jednoduchý. Prachy," pronesl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na záběrech.

Celkem dvě miliardy ročně. To je částka, o kterou kraj prý přichází údajně nespravedlivým výpočtem, který rozděluje vybrané daně. Hejtman proto vyzývá ke změně. "Poslali jsme výzvu všem kandidujícím politikům za kraje, aby to po volbách změnili," řekl.

Výpočet, na základě kterého stát přeposílá peníze do regionů, je jeden velký hlavolam. Větší část krajem jen proteče například do škol, a jen menší díl se může využít na investice. "Ano, jižní Morava dostává opravdu nejméně ze všech a je to nespravedlivé," okomentoval ekonom působící na Mendelově univerzitě v Brně Lubor Lacina.

Na opačném konci tabulky je jako největší příjemce ze státního rozpočtu kraj Vysočina. Ten dostává každý rok v přepočtu na jednoho obyvatele přes deset tisíc korun.

Související obsah

​Do státního rozpočtu přitom odvádí Vysočina mnohem méně peněz. Zato jižní Morava je hned po Praze největší tahoun ekonomiky, na jednoho obyvatele má druhý nejvyšší hrubý domácí produkt v Česku.

"Systém takhle funguje delší dobu, ale jestli je spravedlivý, nemohu posuzovat. Nám vyhovuje," sdělil náměstek hejtmana kraje Vysočina Miroslav Houška.

Ministerstvo financí přiznává, že způsob rozdělování by mohl být spravedlivější a krajům nabízí pomoc. "Ministerstvo financí je dlouhodobě připraveno poskytnout krajům veškerou technickou i odbornou podporu k nalezení spravedlivějšího klíče," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Toho se ale dá dosáhnout jen změnou zákona.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz