Domácí

Volební byznys: Úspěšné strany dostávají od státu stovky milionů ročně

Sněmovní volby v Česku začínají už za 12 dní. A případný úspěch v hlasování je pro většinu stran a hnutí klíčový i pro jejich další financování. Za každý hlas totiž dostávají od státu zaplaceno. V součtu jde i o desítky milionů korun a ty nejúspěšnější pobírají ještě příspěvky za každého zvoleného poslance.

Držíme slovo, budeme vás bránit, zaručíme spravedlnost, zajistíme dostupné bydlení nebo zastavíme vládní chaos. To a ještě mnohem více slibují politici svým voličům na reklamních billboardech.

Politika ale není jen služba lidu a občanům. Jde také o nemalé peníze ze státní pokladny, které po volbách končí ve stranických kasách. "Ty příspěvky od státu v České republice jsou značně velké ve srovnání s mnoha dalšími zeměmi," okomentoval politolog Jiří Pehe.

Každý volební lístek vhozený do urny znamená sto korun do stranické pokladny. A takhle si při posledních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 strany vydělaly, šlo o desítky milionů korun:

Zdroj: TV Nova

"Pro strany, které mají obecně velký aparát a velkou organizační strukturu a spoléhají se na to, že v těch volbách uspějí, tak to může být docela vážný problém, pokud se do Sněmovny nedostanou," objasnil Pehe.

Související obsah

​Stát totiž přispívá za zvoleného poslance 900 tisíc korun ročně a jako bonus ještě 10 milionů korun na činnost strany. Celkem stát v tomto volebním období vyplatil jednotlivým stranám a hnutím 1,5 miliardy korun, tedy částku, za kterou by se dalo postavit 10 kilometrů dálnic nebo nakoupit 15 nových lokomotiv.

Zdroj: TV Nova
rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz