Domácí

Volební byznys: Úspěšné strany dostávají od státu stovky milionů ročně

Sněmovní volby v Česku začínají už za 12 dní. A případný úspěch v hlasování je pro většinu stran a hnutí klíčový i pro jejich další financování. Za každý hlas totiž dostávají od státu zaplaceno. V součtu jde i o desítky milionů korun a ty nejúspěšnější pobírají ještě příspěvky za každého zvoleného poslance.

Držíme slovo, budeme vás bránit, zaručíme spravedlnost, zajistíme dostupné bydlení nebo zastavíme vládní chaos. To a ještě mnohem více slibují politici svým voličům na reklamních billboardech.

Politika ale není jen služba lidu a občanům. Jde také o nemalé peníze ze státní pokladny, které po volbách končí ve stranických kasách. "Ty příspěvky od státu v České republice jsou značně velké ve srovnání s mnoha dalšími zeměmi," okomentoval politolog Jiří Pehe.

Každý volební lístek vhozený do urny znamená sto korun do stranické pokladny. A takhle si při posledních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 strany vydělaly, šlo o desítky milionů korun:

Zdroj: TV Nova

"Pro strany, které mají obecně velký aparát a velkou organizační strukturu a spoléhají se na to, že v těch volbách uspějí, tak to může být docela vážný problém, pokud se do Sněmovny nedostanou," objasnil Pehe.

Související obsah

​Stát totiž přispívá za zvoleného poslance 900 tisíc korun ročně a jako bonus ještě 10 milionů korun na činnost strany. Celkem stát v tomto volebním období vyplatil jednotlivým stranám a hnutím 1,5 miliardy korun, tedy částku, za kterou by se dalo postavit 10 kilometrů dálnic nebo nakoupit 15 nových lokomotiv.

Zdroj: TV Nova
rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz