Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Jak dopadnou volby? Agentury mají v několika věcech jasno

Jak dopadnou volby? Agentury mají v několika věcech jasno
Zdroj: Profimedia

Již za 14 dní bude rozhodnuto o novém složení Poslanecké sněmovny. V České republice tak momentálně vrcholí předvolební kampaň a průzkumy veřejného mínění odhadují, že bojovat se bude o každý hlas. Hlavním favoritem je podle všech agentur hnutí ANO, ale hrozí mu, že nebude mít s kým vládnout. Agentury se totiž také shodují, že kolem 5% hranice bude letos poměrně plno.

Volby do Poslanecké sněmovny se letos konají v pátek 8. a v sobotu 9. října. Předvolební průzkumy favorizují hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Hrozí mu ale tzv. Pyrrhovo vítězství. Dosud totiž hnutí vládlo s ČSSD, která balancuje na hranici pro vstup do Sněmovny. A kolem této 5% hranice se pohybuje více stran. Například KSČM, která po většinu volebního období držela menšinovou vládu s ANO a ČSSD u moci. Zajímavý bude také případně souboj o druhé místo mezi dvěma koalicemi, SPOLU a PIRSTAN.

Předvolební průzkumy od různých agentur se od sebe liší. Podívejte se, co předpovídají ty největší.

KANTAR

Zatím nejnovější průzkum v neděli 26. září zveřejnila agentura KANTAR. Průzkum předpokládá vítězství hnutí ANO, který by v září získalo 24,5 %. Poměrně těsně za ním je koalice SPOLU, kterou by podle agentury volilo 23 % lidí. Pro ANO jde o pokles o 2 procentní body oproti srpnu. Naopak koalice SPOLU o stejné množství posílila. Podle analytika společnosti Pavla Ranochy hnutí ANO odchází voliči nejčastěji k hnutí SPD a k ČSSD.

Na třetím místě je koalice PIRSTAN (20,5 %), které zůstává zhruba na stejném čísle (v srpnu 21 %) a na čtvrtém hnutí SPD (11,5 %), které posílilo o 1,5 procentního bodu. Přesně na 5% hranici je dle průzkumu KSČM, které zůstala beze změny. Další strany by se do Poslanecké sněmovny nedostaly. ČSSD ale zaznamenala posílení preferencí na 4,5 % ze srpnových 3,5 %. Naopak výraznější propad agentura hlásí u Přísahy, která měla ještě v srpnu 6 %.

Zdroj: TN.cz

SANEP

V září zveřejnila svůj předvolební průzkum také agentura SANEP. Podle ní by volby vyhrálo hnutí ANO s odstupem 5,7 % od druhé koalice SPOLU. Na třetím místě by byla koalice PIRSTAN. V klidu by se do Poslanecké sněmovny dostalo také hnutí SPD. Do poslední chvíle by se o svá místa naopak strachovali kandidáti ČSSD, KSČM a Přísahy, přičemž poslední jmenované hnutí je těsně pod potřebnou hranicí.

Zdroj: TN.CZ

​STEM

Jen o den starší průzkum je od agentury STEM, která předpovídá mnohem drtivější vítězství hnutí ANO. Kromě něj by se do Poslanecké sněmovny dostaly také koalice SPOLU a PIRSTAN, hnutí SPD a velice těsně také KSČM. Naopak mimo dolní komoru Parlamentu by podle STEM zůstala ČSSD a další strany.

Zdroj: TN.CZ

​MEDIAN

V září svůj průzkum zveřejnila také agentura MEDIAN. Ta stejně jako ostatní agentury očekává vítězství hnutí ANO. I na dalších pozicích se agentury s menšími rozdíly shodují. Vládní ČSSD je i podle Medianu mimo Sněmovnu.

Zdroj: TN.cz

CVVM

Trochu staršího data je poslední průzkum agentury CVVM, která data sbírala už v průběhu července. Tehdy byl souboj o první místo mnohem vyrovnanější. Lepších výsledků v létě podle CVVM dosahovala také KSČM a ČSSD.

Zdroj: TN.CZ

​IPSOS

Nejstarší průzkum pochází od agentury IPSOS, která se lidí ptala už v červnu. Její výsledky také potvrzují, že v létě byly první tři strany a koalice na podobné úrovni. ČSSD a KSČM nicméně podle agentury byly mimo Sněmovnu už tehdy.

Zdroj: TN.cz

TN.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz