Domácí

Nepovedené náměstí v Praze stále není pro vozíčkáře. Přibyly další překážky

Kvůli nepovedené rekonstrukci náměstí v Praze 12 se už více než půl roku přes něj nedostanou lidé s holí, vozíčkáři nebo maminky s kočárkem. Odpovědnost za prudký sklon si mezi sebou přehazuje radnice a stavební firma. Spor pravděpodobně skončí u soudu.

Paní Inka musí Sofijské náměstí zdolávat téměř denně, kvůli špatnému sklonu a schodům je to pro ni ale téměř neřešitelný úkol. Radnice už na jaře slibovala, že chybu napraví. Zatím se ale nic nezměnilo. "Já jsem po operaci obou kolen. Pokaždé, když jdu nakoupit, tak to musím obejít a podívat se, kde je lepší cesta," popsala paní Inka.

Na nevyhovující sklon náměstí štáb TV Nova upozorňoval už v dubnu, hned po skončení oprav. Paní Částková s maminkou tak zdolává převýšení až 18,8 %, přitom maximální povolený sklon je 8,3 %. Jediné, co od té doby přibylo, jsou další překážky. V tomto stavu náměstí ještě minimálně několik měsíců zůstane.

Související obsah

Radnice totiž odmítá, že by za zpackanou rekonstrukci nesla zodpovědnost. "Reklamovali jsme to u všech zúčastněných stran. Dodavatel je v podstatě odpovědný za to, že stavba odpovídá všem normám," sdělil vicestarosta Jiří Fremr (ODS).

Jenže jak dodavatelé, tak architekt reklamaci odmítli. Za chyby prý může radnice. "Dílčí změny byly provedeny vždy po projednání či pokynu s architektem, technickým dozorem investora a zástupci investora," tvrdí vyhotovitel.

"S námětem změny přišla v průběhu realizace radnice. Původní řešení bezbariérově vyhovovalo," doplnil architekt.

Stejný pohled na to má i opozice. Radnice teď chce zkusit rekonstrukci reklamovat podruhé. Pokud prý znovu neuspěje, může celá věc skončit u soudu. Rekonstrukce vyšla celkem na 52 milionů korun.

Lucie Hlubučková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz