Zahraničí

Sopka Cumbre Vieja stále chrlí lávu, experti varují před dalšími výbuchy

Sopka Cumbre Vieja dál chrlí do svého okolí lávu a oblaka toxického kouře. Láva už pohltila okolo 430 budov a ohrožuje další stovky. Šance, že by se v příštích dnech situace zlepšila, je mizivá. Experti varují před dalšími erupcemi, které mohou trvat i tři měsíce.

Sopka na ostrově La Palma vytváří na noční obloze okouzlující hru barev a světel. Zatímco v nezúčastněném pozorovateli nejspíš soptící vulkán zanechá hluboký zážitek, v místních už řadu dní vyvolává pocity hrůzy. Ze sopky dál tryská žhavé magma, které pak v podobě lávy ničí domovy místních a spaluje na troud půdu v okolí.

Živlu podlehl i kostelíček v městečku Todoque, které úřady minulý týden evakuovaly. Kamera jedné z místních televizí zachytila, jak se budova schovaná za oblakem kouře skládá k zemi jako domeček z karet.

Související obsah

​​Přesto se v některých částech ostrova situace uklidňuje. Řada místních, zatím jich je jen okolo 160, se začíná vracet zpět do svých domovů. Školy ale stále zůstávají zavřené. "Rada pro vzdělávání na Kanárských ostrovech v průběhu pondělí rozhodne o možném uzavření některých vzdělávacích center. Chceme tak předejít problémům. Jde o to, že by sopečné erupce mohly rozbít skla v oknech," vysvětlil Miguel Ángel Morcuende z krizového štábu.

Největší nebezpečí pro tamní obyvatele představuje toxický dým a prach. Právě kvůli němu nesměla nad oblastí přelétávat letadla. Teď ale letiště na ostrově po uzavírce znovu obnovilo provoz.

Podle vulkanologů je tlak uvnitř sopky menší než v předchozích dnech, to ale neznamená, že erupce utichnou. Lávu by sopka mohla chrlit až do prosince.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz