Domácí

Epidemie chřipky letos může být silnější. Chytit ji lze zároveň s covidem

Co udělá s pandemií koronaviru příchod chřipky, je zatím záhadou. Někteří lékaři odhadují, že letos bude silnější, další jsou zase přesvědčeni, že se ještě projeví nošení respirátorů. Už teď je ale prý jisté, že zažijeme podzim a zimu, kdy se koronavirus začne míchat s běžnými respiračními nemocemi.

Loni vyhnal koronavirus všechna ostatní respirační onemocnění, letos se vracejí o to silněji a bojují o každého hostitele. Už teď se hlavně v dětských kolektivech objevuje neuvěřitelná variace kašlů, nachlazení a rýmiček, které mohou mít u dětí stejně nepříjemný průběh jako covid.

"Dcera a syn mají kašel, rýmu. Trvá to už pět dní, takže oba leží doma a mají antibiotika," svěřila se maminka dvou dětí.

Do toho všeho se míchá koronavirus, který situaci ještě komplikuje. Nakažené děti s covidem mají téměř stejné příznaky jako ty s běžným nachlazením a lékař je musí vyselektovat, aby se nákaza nešířila.

Související obsah

"V posledních týdnech přibývá hodně virových zánětů dýchacích cest. Vidím to ve své ambulanci, ale i v ordinacích kolegů pro děti," prozradila praktická lékařka Zuzana Malínková.

Loni praktičtí lékaři celou zimu jen čekali, až pacienti zaklepou na dveře. Chřipka se díky respirátorům vůbec neobjevila. "Neměl jsem tu ani jeden případ," zněla minulý rok slova praktického lékaře Iva Procházky.

Letos se může situace obrátit a lékaři varují, že pacient, který má za sebou například těžkou chřipku, je oslabený do boje s koronavirem. "Muselo by to být těžké onemocnění, například zápal plic," upřesňuje přednosta kliniky infekčních chorob brněnské fakultní nemocnice Petr Husa.

Související obsah

​Plíce se po takové nemoci zotavují i několik týdnů a pokud v té době nastoupí covid, může být průběh výrazně horší. Existuje i možnost, že člověk chytne oba viry najednou. "Teoreticky ano, ale byla by to veliká smůla," připustil lékař.

Nedávný výzkum vědců z americké Yaleovy univerzity ukázal, že běžná rýma může průběh koronaviru naopak zmírnit tím, že aktivuje obranné mechanismy lidské imunity.

Jak mají lidé v dnešní době postupovat v případě, že mají příznaky nachlazení? Odpověděla lékařka Ludmila Bezdíčková:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz