Zahraničí

Němci chtějí vyvlastnit byty velkých firem. V Česku jsou pro jenom komunisté

Obyvatelé Berlína se v neděli, kromě parlamentních voleb, vyslovili i pro vyvlastnění bytů velkých firem. Pro bylo 56 procent hlasujících. Vyvlastňování by se týkalo zhruba čtvrt milionu bytů. Referendum mělo ale jen poradní charakter, pro politickou reprezentaci není jeho výsledek závazný.

Referendum vyhlásila iniciativa Deutsche Wohnen & Co enteignen. Hranicí pro vyvlastnění by podle ní mělo být vlastnictví více než třech tisíc bytů v německé metropoli s tím, že cílem vlastnictví je zisk.

Výsledky referenda zatím nejsou závazné a musí se jím prvně zabývat nové vedení města. Za vyvlastněné byty by měli majitelé získat odškodné. Město by to podle odhadů vyšlo v přepočtu na téměř bilion korun.

Související obsah

Příznivci iniciativy si od vyvlastnění slibují lepší dostupnost bytů. Podle odpůrců to ale povede k pravému opaku. Soukromí investoři nebudou mít zájem o výstavbu v německé metropoli a bytů tak bude méně. V Česku o podobném kroku zatím nikdo neuvažuje.

Co si o vyvlastňování bytů myslí čeští politici?

SPD

"SPD je proti vyvlastňování soukromého majetku a řešením bytové krize je podpora družstevního bydlení, podpora obecního nájemního bydlení, zrychlení stavebního řízení a také zavedení manželských půjček pro pracující rodiny," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

ČSSD

"Nějaká možnost pokuty 3 až 5 tisíc korun za to, že ty byty jsou volné. Je to jedna z cest, jak donutit vlastníky, aby ty volné byty pronajali. Myslím, že je celá řada jiných nástrojů, které se dají v této věci použít, než vyvlastnění," uvedl poslanec ČSSD Jan Birke.

SPOLU

"Podle mě je to velmi nebezpečný signál. Vyvlastňování bytů je přeci krok, který je opravdu až tím nejméně představitelným řešením bytové krize," okomentoval místopředseda a poslanec ODS Martin Kupka.

PIRSTAN

"Nemyslím si, že v České republice to vyřeší bytovou krizi. Potřebujeme stavět více bytů, zrychlit stavební řízení a udělat financování pro mladé rodiny dostupnější," řekl k bytové situaci v Česku poslanec Pirátů Jan Lipavský.

ANO

"My v Praze nebo i v Čechách máme problém s dostupností bydlení, ale určitě to nechceme řešit vyvlastňováním, ale větší výstavbou," uvedl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

ALIANCE PRO BUDOUCNOST

"My v Alianci pro budoucnost takový postup odmítáme. Stát by měl vypsat výběrové řízení a umožnit, aby za férovou cenu ty byty vykoupili od těch, co je umí postavit," řekl k možnému řešení bytové krize Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost.

KSČM

"Já nejsem proti, protože ta situace opravdu eskaluje a ten problém mladých rodin je napříč Evropou. Pokud by mělo k tomuto kroku dojít, tak velcí hráči na trhu musí dostat adekvátní odškodnění," okomentoval vyvlastňování poslanec KSČM Daniel Pawlas.

PŘÍSAHA

"Dle našeho názoru se musí stavět, musí se stavět nové bydlení, zejména pro mladé dostupné bydlení, a v tom se musí jasně angažovat stát," vyjádřil se Robert Šlachta, předseda hnutí Přísaha.

TSS

"To je pro mě naprosto nepřístojné, protože jakékoliv znárodňování nebo zabírání majetku někoho jiného, to už jsme tady v roce 1946 a 1948 měli," uvedla předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz