Domácí

Veterinární správa bije na poplach. Hrozí vybíjení prasat kvůli africkému moru

Státní veterinární správa varuje chovatele před možným zavlečením afrického moru prasat do jejich chovů. Mimořádně nakažlivou nemoc potvrdily laboratoře u zastřeleného divočáka pouhých 20 kilometrů od česko-německých hranic. Situace má být natolik vážná, že ministerstvo zemědělství svolává na 4. října krizový štáb. Ten bude řešit další mimořádná opatření.

Všichni zemědělci, kteří chovají prasata, by měli zpozornět. Podle Státní veterinární správy nastal okamžik, kdy je potřeba, aby zabezpečili své chovy a zabránili kontaktu s divočáky. Africký mor prasat, který se šíří v téměř všech středoevropských státech s výjimkou Česka a Rakouska, už se přesunul těsně k hranicím našeho území.

Konkrétně jde o vzdálenost pouhých dvaceti kilometrů. Nákaza se totiž potvrdila u divočáka zastřeleného ve Šluknovském výběžku. Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty překonal dálnici, která měla šíření částečně bránit.

S touto nemocí se museli vyrovnat mnozí chovatelé již před čtyřmi lety. Tehdy nemoc vypukla na Zlínsku a vše vyvrcholilo tím, že celou oblast s výskytem afrického moru prasat obehnaly elektrické a pachové ohradníky. Myslivci i veterináři se obávají, že nyní by se situace mohla opakovat.

Související obsah

​V současnosti se myslivci na severu brání nákaze obřími hony na divočáky, motivovat je přitom mají i finanční odměny. Ve chvíli, kdy by se nemoc podařilo prokázat v Česku, ale od tohoto kroku zřejmě upustí. Hrozilo by pak, že zvířata rozeženou do dalších oblastí a ohrozí chovy zemědělců. Místo toho by tak s nejvyšší pravděpodobností přišly na řadu opět finančně nákladné ohradníky, které dokázaly odvrátit hromadnou nákazu i v roce 2017. Česká republika se tehdy stala jednou z mála zemí, kde se tuto chorobu podařilo vymýtit.

Africký mor prasat je velmi nebezpečné a nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Úmrtnost při nákaze je stoprocentní. Na člověka se nemoc podle dostupných informací nepřenáší. Původcem nákazy je DNA virus, který se u nakažených prasat nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech a všech sekretech a exkretech a může být vylučován již 1-2 dny před klinickými příznaky. Zvířata pak mohou být dezorientovaná, malátná, hůře se jim může dýchat i jíst. Objevit se mohou i krvavé průjmy či zvracení. K úhynu dochází většinou do 5 dnů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz