Zahraničí

Bouře v obří rudé skvrně Jupiteru zrychluje. Astronomové nechápou proč

Bouře v obří rudé skvrně Jupiteru zrychluje. Astronomové nechápou proč
GALERIE: Co nafotila sonda Voyager 1 - JUPITER Zdroj: NASA

Vědci z NASA si v obří rudé skvrně Jupiteru všimli zajímavého fenoménu. Zatímco bouře na okraji stabilně zrychluje, ve středu naopak zpomaluje. Astronomové vůbec neví, proč se tak děje.

Při sledování Jupiteru Hubbleovým teleskopem zjistila NASA podivnou změnu v jeho velké rudé skvrně. Okraj bouře ve skvrně, která má asi 15 tisíc kilometrů průměr, totiž zrychluje. Prostřední část bouře ale naopak zpomaluje. Obě části, které se pohybují opačným směrem, tedy za posledních deset let změnily rychlost, píšou vědci ve své studii.

Vnější část bouře zrychlovala posledních asi deset let stabilně. Od roku 2009 do roku 2020 každý rok o asi 3,2 kilometru za hodinu. Střed bouře naopak podobnou rychlostí zpomaloval.

"Nikdo nic takového dříve neviděl," uvedl ve studii astronom Michael Wong. Ten na studii pracoval s kolegyní Amy Simonovou.

Související obsah

Proč se tak děje a proč se vnější bouře nezpomaluje, ale zatím nedokáže Wong vysvětlit. "Je těžké to určit, protože dalekohled nevidí dobře odspodu. Věci pod mraky jsou těžce viditelné," tvrdí Wong.

Vítr na okraji bouře fouká v rychlosti asi 640 kilometrů za hodinu. Lidé velkou skvrnu sledují minimálně posledních 150 let, tedy od chvíle, kdy na ni pořádně dohlédnou. Její vznik, původ, fyzikální vysvětlení a chování se dodnes nepovedlo vědcům vysvětlit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz