Domácí

Startuje lovecká sezóna. Myslivci varují před vstupováním do lesů během honů

Začíná hlavní lovecká sezóna. Myslivci vyrážejí do lesů, a proto by měli jejich návštěvníci být obezřetní. Pokud někde uvidíte varování, neměli byste do honitby, kde se právě loví, vůbec vstupovat.

Myslivci střílejí o sto šest, ale zvěře máme v lesích pořád víc. Rok od roku se zvyšuje počet jelenů, daňků i muflonů v honitbách. Divočáků je pořád stejně, přestože jejich odlov výrazně vzrostl. "Před padesáti lety se lovilo 200 divočáků, teď 200 tisíc," tvrdí myslivec Bohumil Straka.

Přitom počet myslivců dlouhodobě klesá. Na divočáky už mohou používat i tlumiče a noční vidění. Nejchytřejší zvíře našich lesů se přesto dokázalo přizpůsobit. "Bohužel zemědělci jim vytvářejí fantastické podmínky – kukuřičná pole, řepková pole, mají se jak v ráji," vyjádřil se místopředseda rokycanského mysliveckého spolku Josef Danihelka.

Myslivci mají naopak podmínky ztížené. Stačí, aby se honitbou prošel houbař a stádo ho ucítí na kilometry daleko. "Lesy jsou hojně navštěvované a to nám komplikuje odlov černé zvěře," konstatoval myslivec Jiří Melichar.

Související obsah

​Právě v těchto dnech se může houbařům snadno stát, že objeví varovné cedule. Myslivci takto uzavírají část lesa, kde budou střílet. Na Rokycansku plánují umístit cedule s varováním na okraj lesa den před každým honem.

Zatímco spárkatá zvěř se místy přemnožuje, menších zvířat je čím dál méně. Kvůli chybějícím remízkům nemají přirozené útočiště.

Milovníci zvěřiny mají se začátkem lovecké sezóny příležitost koupit si od myslivců třeba čerstvě uloveného kance za zlomek ceny v obchodě. "Odřezky na guláš kolem 200 korun, svíčková za 800, přitom od myslivců se vykupuje za 15, 20, 25 korun," láká myslivec.

Myslivci už mají od loňska svůj web, kde ulovenou zvěřinu nabízejí a žádají stát, aby jim povolil i prodej porcovaného masa.

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz