Zahraničí

Bla bla bla, zaznělo při proslovu Grety. Vysmála se světovým lídrům

Bla bla bla, zaznělo při proslovu Grety. Vysmála se světovým lídrům
Zdroj: Profimedia

Švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý promluvila na konferenci Youth4Climate v italském Miláně. Ve svém proslovu se vysmála slovům světových lídrů, kteří opakovaně slíbili řešení klimatické krize. Varovala, že věda nelže a pouze vzletná slova nestačí.

Osmnáctiletá Greta Thunbergová se v Itálii na setkání mladých ekologických aktivistů ve své řeči opřela do světových lídrů. "Build back better (plán amerického prezidenta Joea Bidena na komplexní rekonstrukci, obsahuje i body o ekologii, pozn. red). Bla, bla, bla. Zelená ekonomika. Bla, bla, bla. Nulové emise do roku 2050. Bla, bla, bla," rozčilovala se Thunbergová nad slibovanými řešeními.

Podle aktivistky lidé poslouchají od politiků jen prázdná slova a sliby. "To je vše, co slyšíme od našich takzvaných vůdců. Slova, která zní skvěle, ale zatím nevedla k činům. Naše naděje a ambice se utápí v jejich prázdných slibech," citoval Thunbergovou zpravodajský web The Guardian.

Související obsah

Thunbergová dále v proslovu řekla, že je samozřejmě potřebné, aby společnost s politiky vedla konstruktivní dialog. "Ale oni teď měli 30 let jejich bla, bla, bla a kam nás to dovedlo?" ptala se posluchačů.

Mladá aktivistka tvrdí, že nepříznivou klimatickou situaci je stále ještě možné otočit. "Bude to vyžadovat okamžité, drastické roční snížení emisí. Ale ne, pokud věci budou pokračovat jako dnes. Záměrná nečinnost našich lídrů je zradou vůči všem současným i budoucím generacím," varovala Thunbergová.

Podle OSN mají emise uhlíku do roku 2030 stoupnout o 16 procent, spíše než aby klesly na polovinu. To je snížení potřebné k udržení globálního oteplování pod mezinárodně dohodnutým limitem 1,5 stupně Celsia.

S extrémním počasím se budeme setkávat stále častěji, tvrdí ekolog. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz