Zahraničí

Obavy se naplnily. Láva ze sopky na Kanárských ostrovech dotekla do oceánu

Láva z probuzené sopky na španělském ostrově La Palma dotekla po devíti dnech do Atlantského oceánu. V místě, kde se žhavý proud vlévá do vody, stoupají husté bílé mraky. Odborníci už dříve varovali před chemickou reakcí, která povede ke vzniku toxických emisí. Uvolněné látky mohou dráždit pokožku i oči a ztížit dýchání.

"Lávový proud dorazil k moři na úrovni pláže Playa Nueva,” oznámil krátce po půlnoci na Twitteru Vulkanologický ústav Kanárských ostrovů (Involcan). Ve chvíli, kdy se láva dotkla vody, zvedla se velká oblaka bílé páry. Úřady už dříve varovaly, že roztavené horniny proudící do Atlantiku mohou vyvolat výbuchy a mraky toxických plynů.

​Láva za devět dnů zničila na La Palmě téměř 600 domů. Tisíce lidí úřady evakuovaly, další vyzvaly, aby zůstávali uvnitř budov a nevycházeli ven. "Až se láva dostane do moře, musí být důsledně dodržován lockdown," upozornil už dříve ředitel krizového týmu Pevolca Miguel Angel Morcuende.

Související obsah

Odborníci se obávají zejména nebezpečí v podobě jedovatých zplodin, to má být omezené na místa v blízkosti lávového proudu. Žádná zranění zatím hlášena nejsou.

Naposledy byl vulkán aktivní přesně před 50 lety. Tehdy přišel o život muž, který se kvůli fotografování příliš přiblížil k místům erupce. Vulkán patří mezi nejaktivnější na Kanárských ostrovech.

Záběry z výšky. Takhle se valí láva ze sopky na ostrově La Palma:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz