Koronavirus

7 zásadních symptomů. Experti navrhují, aby se používaly k diagnóze covidu

7 zásadních symptomů. Experti navrhují, aby se používaly k diagnóze covidu
Zdroj: Getty Images

Rychlá detekce koronaviru a izolace nakaženého jedince je zásadním opatřením, které přispívá k omezení šíření nákazy. Odborníci proto sestavili soubor sedmi stěžejních symptomů, díky kterým by diagnóza covidu-19 mohla být co nejefektivnější.

Klíčem k udržení epidemie pod kontrolou je rychlé odhalení infekce koronavirem. To ale není tak snadné, nejúčinnější metodou je PCR test, který lidé nepodstupují pravidelně. A protože se covid-19 může projevovat různými příznaky, není vždy jasné, kdy na test zajít.

Obzvlášť nyní, v období hojně se vyskytujících respiračních onemocnění, se těžko poznává, zda člověk trpí chřipkou, nebo covidem. A ne každý si může dovolit chodit s běžnou rýmou na test. Vědci z Královské univerzity v Londýně se proto pokusili identifikovat soubor symptomů, který by s velkou mírou přesnosti predikoval diagnózu covidu-19.

Ve své studii, která byla publikovaná v odborném časopise PLOS Medicine, analyzovali vzorky od více než milionu lidí. Na základě nich vyvinuli model se sedmi symptomy, které předurčují, že PCR test bude pravděpodobně pozitivní.

Související obsah

​Jedná se o ztrátu nebo změny čichu, ztrátu nebo změny chuti, horečku, přetrvávající kašel, zimnici, nechutenství a bolesti svalů. Tato sada příznaků podle autorů studie může pomoci k používání PCR testů nejefektivnějším možným způsobem.

Pokud byli otestováni všichni lidé, kteří splňují podmínky tohoto modelu, mělo by to za následek detekci 70 až 75 procent pozitivních případů. "Naše zjištění naznačují, že mnoho lidí se nenechá otestovat na covid, a tím pádem neskončí v izolaci, protože jejich symptomy neodpovídají těm, které jsou uvedené v oficiálních příručkách," tvrdí autor studie Paul Elliot.

"Chápeme, že je potřeba stanovit jasná kritéria pro testování a že zahrnutí spousty symptomů, které se běžně vyskytují i u jiných nemocí, jako je například chřipka, by mohlo vést ke zbytečnému izolování lidí. Doufám, že naše zjištění přispějí k optimalizaci detekce infikovaných lidí," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz