Domácí

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Umí skoro všechno, jedna věc mu ale nejde

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Umí skoro všechno, jedna věc mu ale nejde
Zdroj: Profimedia

Herec, hudebník, spisovatel, ale také grafik nebo divadelní režisér. Není snad žádné umělecké odvětví, ve kterém by Jiří Suchý nevynikal. Dnes slaví 90. narozeniny, večírek však nepořádá. Stráví je tradičně na jevišti.

Jiří Suchý oslaví 90. narozeniny ve svém domovském divadle Semafor představením Znám ještě starší lidi. Na jevišti chce strávit i všechny další kulatiny. Je ve skvělé kondici a práce se vzdávat ani v takto úctyhodném věku nehodlá.

Útlé mládí strávil v Klatovech, ale už v pěti letech se rodina přestěhovala do Prahy. Před filmovou kamerou stál poprvé v roce 1944. V dramatu Sobota s Oldřichem Novým jako komparzista vystupoval z tramvaje.

O tři roky později se začal živit jako grafik, potom se vrátil k herectví. Působil v Redutě, spoluzaložil Divadlo Na zábradlí a pak také Semafor.

Související obsah

Po srpnové invazi v roce 1968 se dostal do problémů kvůli podpisu manifestu Dva tisíce slov, který vyzýval k ještě razantnějším reformám a demokratizaci komunistického režimu. Ředitelem Semaforu se znovu stal až po roce 1989.

Na jednu z listopadových demonstrací si přichystal rozsáhlý projev, Václav Havel ho ale přemluvil, aby raději zazpíval.

"Měl jsem vymyšlený zajímavý vtipný projev, protože mi na něm hodně záleželo. Když jsem měl přijít na řadu, tak mě Václav Havel vzal za rameno a řekl, ať s lidmi zazpívám Ach synku, synku! To byla doba, kdy Václava Havla prostě nešlo odmítnout, protože to byla persona grata. Takže jsem svůj projev v duchu zahodil a písní vyhecoval Letenskou pláň," vzpomínal Suchý pro TV Nova při loňském výročí 17. listopadu.

Se sportem si netyká

K jeho nejvýznamnějším filmům patří Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu nebo Smutek bláznivých panen. Jiří Suchý je s českou uměleckou scénou neodmyslitelně spjatý, působí na ní přes 70 let a více než 50 ji výrazně ovlivňuje. Zpívá, píše texty skladeb nebo scénáře, knihy, je grafikem a výtvarníkem, komikem i sběratelem.

Související obsah

Přesto se přiznal, že se najde i něco, v čem zrovna nevyniká. "Jsem sportovní blb. Zkoušel jsem hrát fotbal, ale dopadlo to všelijak. Sice jsem se párkrát trefil i do branky, ale jak mi spoluhráči zvýšeným hlasem vysvětlili, bylo to většinou do vlastní," přiznal kdysi s tím, že kotrmelec je pro něj největší záhadou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz