Domácí

Test tuňákových konzerv: Problémy měly s konzistencí

Test tuňákových konzerv: Problémy měly s konzistencí
Zdroj: Lukáš Červený

Tuňákové konzervy, které zkoumal časopis dTest, měly problémy s konzistencí. Naopak přítomnost nebezpečných těžkých kovů v nich byla nízká. Celkové výsledky byly podle magazínu uspokojivé.

Tuňákové konzervy, které si můžete koupit v obchodech, jsou v Česku většinou uspokojivé. Zjistil to časopis dTest při testování devíti značek. Problémy měly konzervy hlavně s konzistencí. 

Magazín dTest poslal do laboratoře devět tuňákových konzerv. Posuzoval jejich kvalitu, bezpečnost, chuť i zda dodavatel nešidí na váze. Na kvalitu má vliv i konzistence. Obchodní norma pro tuňákové konzervy rozlišuje pět forem. Může totiž jít například o celé kusy masa, filety, kousky různých velikostí i drť, která je nejméně hodnotná. U celého tuňáka není žádoucí výskyt malých kousků, povoleny jsou pouze k doplnění celého kusu na požadovanou hmotnost. V takovém případě nesmí ale představovat více než 18 procent hmotnosti.

Související obsah

Právě za konzistenci rozdal dTest nejhorší známky. Veliké problémy s ní měly výrobky Isabel Atún al natural a Sun & Sea Tuna in Brine. V jejich nálevu byly patrné drobné kousky, maso mělo navíc velmi drobivou konzistenci.

Problém s drobivostí masa měla i konzerva Penny/Gran Mare Tuna Filets in Brine. Ta přitom získala v této kategorii nejlepší známku.

Všechny konzervy ale dopadly dobře při zkoumání přítomnosti těžkých kovů. Rtutě byla v konzervách desetina předepsaného limitu. V plechovkách se totiž využívá tuňák pruhovaný, který zadržuje pouze malé množství rtuti. Ani v jednom vzorku se navíc nenašlo olovo a naměřené množství kadmia se s přehledem vešlo do předepsaného limitu. V mase se neobjevil ani histamin. Ten může způsobovat bolesti hlavy, dýchací potíže i pokles krevního tlaku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz