Domácí

Češi si oblíbili čínské e-shopy. Překvapí vás, co nakupují nejčastěji

Čínské e-shopy porážejí i nejúspěšnější české internetové obchody. Lidé si v nich objednávají věci, které jsou mnohonásobně levnější než u nás. Občas na úkor kvality. V poslední době převládá hlavně elektronika.

Čínské e-shopy pronikly na český trh pozvolna, lidé nejdřív nakupovali drobnosti za pár centů, aby si ověřili, že doprava zdarma opravdu funguje. "Koupil jsem si obal na mobil, čekám na něj měsíc," řekl TV Nova jeden ze zákazníků čínského e-shopu.

Už v roce 2017 ale internetové statistiky ukazovaly, že největší čínský e-shop v návštěvnosti porazil ten český. Mezi top 10 produktů, které Češi v Číně objednali, patřila kabelka s Mickey Mousem, silikonová forma na palačinky a náušnice ve tvaru kočky. Někteří zákazníci takto nakupují brýle, jiní třeba obaly na telefon.

Související obsah

V posledních letech česko-čínské internetové obchody jen kvetou. Zákazníky nepřestává zarážet rozdíl cen u nás a v Číně. "Oblečení se prodává za jednotky amerických dolarů, to je levnější, než které můžou sehnat na českém trhu," vysvětlil ekonom Petr Studnička.

Levné oblečení přitáhlo do čínských e-shopů dámskou klientelu, která v objednávkách válcuje muže. Žebříček top nákupů z jara tohoto roku obsadily dámské boty, šaty a překvapivě filtrační pytlíček do pračky.

Pánové nejčastěji objednávají drobnou elektroniku. "Převládají komponenty k automobilům, k mobilním telefonům," informoval ekonom Tomáš Matuška. Češi před pandemií z Číny odebrali ročně bezmála 40 milionů drobných zásilek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz