Zahraničí

Čína tlačí na snížení emisí, klesá výroba. V Česku bude chybět některé zboží

Úřady v některých čínských provinciích začaly tvrdě vyžadovat snížení emisí podniků, aby splnily klimatické cíle. A postihlo to i elektrárny, které spalují hnědé uhlí. Hlavně města na severovýchodě země kvůli nedostatku elektřiny zavedla regulace. A projevilo se to na výrobě zboží v řadě továren, třeba na výrobu hliníku, papíru nebo polovodičů. Podle ekonomů se proto musíme připravit na to, že některé zboží bude nedostatkové i v České republice.

Téměř černočernou tmu rozbíjejí pouze světla aut. Nefungují semafory, jsou uzavřené některé obchody a lidé si doma svítí jako za starých časů svíčkami. Taková je situace v některých čínských městech. "Výpadky proudu se postupně prodlužují, jsou teď hlavně brzo ráno nebo během dne," uvedl jeden z obyvatel, pan Cchaj.

Podle obyvatele Š' Si se to bez elektřiny nějak dá zvládnout v osobním životě. "Horší to je v práci, řada továren totiž omezila, anebo úplně zastavila výrobu," stěžoval si Š' Si.

Související obsah

Podle ekonoma Štěpána Křečka se čínská vláda rozhodla omezit svoje emise. "Čína je největším spotřebitelem energie na světě a také největším producentem skleníkových plynů," vysvětlil  Křeček.

Druhým důvodem je podle ekonoma Dominika Strouhala pokračující pandemie. "Nedokázali se přizpůsobit tomu rychlému otevření ekonomiky, na které nebyli připraveni," uvedl pro TV Nova Stroukal.

Nedostatek energie se už v tamní ekonomice tvrdě projevil  zhruba o třicet procent klesla výroba v cementárnách, a řada oceláren dokonce přestala vyrábět úplně. Dopad to bude mít i na Českou republiku. "To bude znamenat další tlak na růst cen na realitním trhu, stavební materiály budou čím dál tím dražší," uvedl ekonom Křeček.

Závislost na Číně

Podle odborníků je čínská energetická krize pro Evropu varováním, aby se na Číně co nejdříve zbavila závislosti. "Evropská unie vytipovala zhruba pět tisíc položek zboží, kde by bylo dobré se té závislosti zbavit, je to třeba v oblasti farmaceutického průmyslu, automobilového průmyslu," vysvětlil ekonom Studnička.

Právě v něm kvůli pandemii koronaviru chybí nejen plastové a elektronické součástky, ale i čipy. "Prodlouží se problémy, kdy jsme mysleli, že se to v automobilovém průmyslu vyřeší za měsíce, ale možná to bude až za roky," předpovídá Stroukal.

Související obsah

Výrobní náklady čipu jsou podle IT experta Miloslava Lujky ve vyšších řádech desetikorun. Pro výrobu aut je to nezbytná součástka. "Je to základní komponent, bez kterého nelze to vozidlo zprovoznit, nedostatek čipů znamená, že nemohu vozidlo vyrobit," řekl TV Nova Josef Pokorný ze Svazu dovozců automobilů.

Na problém s nedostatkem zboží by se podle ekonomů měly připravit i firmy dovážející elektroniku. Čína totiž vyrábí až devadesát procent všech světových výrobků.

Nakolik hrozí České republice podobný scénář, jaký nastal v Číně, řekl Karel Havlíček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz