Krimi

Únos, znásilnění a vražda. Britský policista za hrůzný čin dostal doživotí

Únos, znásilnění a vražda. Britský policista za hrůzný čin dostal doživotí
Zdroj: Profimedia/TN.cz

Případ, který v březnu otřásl Velkou Británií. Policista Wayne Couzens z Metropolitní policie unesl z Londýna 33letou Sarah Everardovou, znásilnil ji a poté zavraždil. Její tělo posléze zapálil, aby zničil stopy. Po jeho zatčení se ke všem činům přiznal. Ve čtvrtek nad ním soud vynesl rozsudek, zbytek života stráví ve vězení.

Osmatřicetiletý Wayne Couzens stráví za mřížemi zbytek svého života. Soudce nařídil, aby odsouzený neměl žádnou možnost předčasného propuštění na svobodu. Zločin je podle něj příliš závažný. Obhájce bývalého policisty soud žádal o přihlédnutí k tomu, že se Couzens sám ke svým činům přiznal a vyjádřil lítost. Soudce na to ale nepřistoupil, píše BBC.

"Zneužití role policisty, ke které došlo v tomto případě za účelem únosu, znásilnění a vraždy osamělé oběti, má stejnou vážnost jako vražda za účelem prosazení politické, náboženské nebo ideologické příčiny," řekl soudce Adrian Fulford. "Všechny tyto situace útočí na různé aspekty základů našeho demokratického způsobu života," zdůvodnil svoje rozhodnutí.

Fulford popsal okolnosti únosu, znásilnění a vraždy jako "groteskní" a Couzensovi řekl, že zradil svou rodinu. Zavražděnou ženu označil za inteligentní, vynalézavou, talentovanou a milovanou mladou ženu, která byla stále v raných letech svého života.

Doživotní trest

Rodina Everardové po vyslechnutí rozsudku uvedla, že je s doživotním trestem spokojena, i když ani to nedokáže zlepšit jejich situaci a vrátit jim dceru zpět. Příbuzní zavražděné řekli, že alespoň vědomí toho, že bude Couzens až do smrti ve vězení, jim přináší určitou úlevu. "Je to téměř sedm měsíců, co Sarah zemřela, a bolest ze ztráty je zdrcující. Stýská se nám celou dobu. Držíme ji v bezpečí v našich srdcích," řekli příbuzní.

K činu bývalého policisty se vyjádřila i komisařka Metropolitní policie Dame Cressidová Dicková. Podle ní Couzens poškodil křehké pouto důvěry mezi policisty a občany. Popsala jej jako zbabělce a jeho činy označila za obrovskou zradu všeho, čím policie je. Dodala, že je jí líto, co udělal.

Související obsah

Nezávislá policejní komise pro stížnosti (IOPC) dál vyšetřuje Couzensovo chování. Zjišťuje také, co všechno o něm věděli jeho kolegové. Podle některých informací se mu mělo přezdívat "násilník". Někteří důstojníci měli o přezdívce vědět, vrchní inspektor Sir Tom Winsor pak uvedl, že Couzens měl pověst zahrnující drogy a další přestupky.

Zmizení Sarah Everardové

Sarah Everardová zmizela 3. března po deváté večer v londýnské čtvrti Clapham. Šla od svého přítele pěšky domů do čtvrti Brixton na jihu Londýna. Zhruba týden byla pohřešovaná, poté její tělo policisté našli v lese u města Ashford v hrabství Kent.

Související obsah

Wayna Couzense zatkli několik dní po zmizení Sarah, byl podezřelý z jejího únosu a vraždy. V době pátrání držel hlídky na dodržování protikoronavirových opatření. Mladou ženu v noci zastavil s tím, že porušuje pravidla lockdownu. Ukázal jí svůj průkaz, spoutal ji a v pronajatém autě ji odvezl pryč. Náhodnými svědky celé situace se stal pár, který se domníval, že sleduje policistu v civilu zatýkat mladou ženu.

Couzens poté ženu znásilnil a zavraždil. Jejího těla se chtěl zbavit, proto ho zapálil. Případ otřásl Velkou Británií a ženy začaly dávat najevo, že se ve městě necítí bezpečně. Britská baronka Jenny Jonesová dokonce v té době navrhla, aby muži měli zakázáno vycházet z domovů po 18. hodině. Ženy by se tak cítily podle ní bezpečněji.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz