Zahraničí

Bývalou sekretářku z koncentráku museli zatknout, chtěla se vyhnout soudu

Bývalou sekretářku z koncentráku museli zatknout, chtěla se vyhnout soudu
Zdroj: Profimedia.cz

Někdejší sekretářka z koncentračního tábora Stutthof skončila ve čtvrtek v předběžné vazbě poté, co se pokusila utéct před soudním procesem, který měl začít ten den dopoledne. O případu šestadevadesátileté obžalované informovala agentura AFP s odvoláním na informace soudu v německém Itzehoe.

Irmgard Furchnerová je obžalovaná ze spoluúčasti na vraždách více než 10 000 lidí v koncentračním táboře Stutthof v okupovaném Polsku během druhé světové války. Na žádost soudu musela být po svém zadržení umístěna do vazby.

Obžalovaná se měla ve čtvrtek dopoledne dostavit do soudní síně. Předseda senátu Dominik Gross však na úvod procesu uvedl, že žena je na útěku a úřady proto na ni vydaly zatykač.

Související obsah

Důchodkyně ve čtvrtek ráno opustila pečovatelský dům ve věstě Quickborn nedaleko Hamburku, odkud si zavolala taxi a nechala se odvést na zastávku metra Norderstedt Mitte. Podle informací deníku Bild byla seniorka zadržena po několika hodinách od vydání zatykače.

Soud tak musel dopoledne odložil čtení obžaloby na další jednání, protože tento procesní úkon nebylo možné provést bez její přítomnosti. To je naplánováno na 19. října. Seniorka byla navzdory svému pokročilému věku uznána zdravotně způsobilou, aby se mohla zúčastnit soudního líčení. Podle mluvčí soudu Frederike Milhofferové však nikdo nepředpokládal, že se stařenka bude “aktivně vyhýbat procesu“.

Obžalovaná Irmgard Furchnerová pracovala v nacistickém koncentračním táboře Stutthof jako stenografka a sekretářka od června 1943 do dubna 1945. Podle obžaloby vyřizovala veškerou korespondenci pro velitele SS Paula Wernera Hoppeho. Kromě jiného psala příkazy k deportaci a k popravám, které jí diktoval Hoppe.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz