Láva

Ostrov La Palma se zvětšuje, může za to láva z vybuchlé sopky

Ostrov La Palma, na kterém před téměř dvěma týdny vybuchla sopka, se zvětšuje. Láva, která vytéká do moře, při kontaktu s vodou tuhne a vytváří novou, rozlehlou plochu, která už má přes 300 hektarů. Místní se obávají, že láva může vyhnat z domů další obyvatele.

La Palma už nebude po výbuchu sopky nikdy jako dřív. Láva při cestě ostrovem zničila už více než 855 domů a místní se obávají, že rozdrtí a spálí další.

"Trochu se bojím. Pořád mám obavy z toho, co by se mohlo stát. Na ten hluk jsme si už zvykli, ale přesto se bojíme, že by se situace mohla zhoršit. Láva by třeba mohla začít vytékat i z druhé strany," řekl obyvatel ostrova La Palma.

Při kontaktu s vodou se dostávají do vzduchu nebezpečné plyny. Vítr prozatím hrál místním do karet, protože vanul směrem od pobřeží. Meteorologické podmínky se ale v druhé polovině týdne začaly měnit.

Související obsah

​"Začneme cítit síru a pach připomínající zkažená vejce v okolí údolí. A s velkou pravděpodobností se to bude ještě zhoršovat," řekl šéf zasahujících jednotek Ruben Fernandez.

Se sopečnou aktivitou bojují také na Havaji, kde tento týden vybuchla sopka Kilauea. Obyvatelům zatím nehrozí žádné přímé nebezpečí, přesto by se ale měli mít na pozoru. Kilauea je nejaktivnější sopkou havajského souostroví. Naposledy vybuchla loni v prosinci. "Na povrch se dere značné množství lávy. Na dně kráteru už je nová, dvoumetrová vrstva. Pohybuje se opravdu rychle," informoval Ken Horn z amerického geologického ústavu.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz