Zajímavosti

Podvodníci se do mobilu nabourají lehce. Polovina Čechů dělá zásadní chybu

Češi si do mobilních telefonů ukládají důležité kontakty, přístupy i fotografie. Často navíc používají chytrá zařízení k bankovním převodům. Přesto více než polovina z nich nemá nijak zabezpečený telefon. Podvodníkům pak navíc nahrávají třeba i stahováním některých aplikací.

Mobil je jako byt. Když ho člověk opouští, vždy by si měl zamknout. V opačném případě hrozí, že se do něj kdokoliv může dostat. Tento názor zastává odborník na mobilní zařízení Petr Holý, který byl v pátek hostem ve Snídani s Novou.

Přesto se podle něj velká část Čechů tohoto základního pravidla zabezpečení nedrží, a riskuje tak ztrátu cenných informací. "Podle posledních průzkumů necelá polovina má svůj telefon zabezpečený," varuje Holý s tím, že využít přitom mohou otisk prstu, znak nebo jiné bezpečnostní prvky. "Druhá polovina nechává ten telefon jen tak," upozorňuje na druhý velký nešvar.​

Související obsah

​Děje se tak navzdory tomu, že lidé v dnešní době používají chytré telefony k platbám, ukládají do nich citlivé informace, zdravotní záznamy nebo důležité kontakty. Druhý velký problém pak představují aplikace. "Rozhodně platí, stahovat aplikace pouze z ověřených zdrojů," říká Holý. Lidé by podle něj rozhodně nikdy neměli klikat na žádné pofiderní odkazy.

A zaměřit by se měli i na to, kam chce mít aplikace přístup. V některých případech se chtějí dostat k fotografiím, poloze zařízení či kontaktům. "Může to být první varování," radí expert. Dodává ale, že Češi dělají tu chybu, že nečtou podmínky a automaticky odsouhlasí veškerá povolení.

​Užitečným nástrojem mohou být aplikace, u kterých výrobci používají bezpečnostní platformy typu Nox. "Ten telefon sám kontroluje, jestli aplikace dělají, co mají dělat," vysvětluje. Pokud se člověk chová zodpovědně a využívá prověřené platformy, ani podle Holého nepotřebuje antivirus. Mobil totiž není totéž, co počítač. "Vir jako takový neexistuje," říká odborník s tím, že škody může napáchat tzv. malware, kdy aplikace dělá něco jiného, než k čemu je určena (skenuje obsah telefonu, mapuje pohyb, atp.).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz