Domácí

Řada firem má akutní nedostatek pracovníků. Tyto profese chybí nejvíc

Stále více českých firem pociťuje akutní nedostatek pracovní síly. Hospodářská komora odhaduje, že přes zhruba 3,5procentní nezaměstnanost chybí 450 tisíc zaměstnanců. Řadě lidí z východu propadla během pandemie pracovní víza a zpátky do Česka už se kvůli restrikcím nevrátili. Aktuálně mají velký problém zemědělci se sklízením úrody.

Vinaři ze Sedlece jen tak tak stíhají starost o vinice. I jim chybí pracovníci z východu."Dělali právě ty ruční práce, to znamená řez, vyvazování a potom to čištění kmínků," popisoval náplň práce zahraničních pracovníků vinař Ctirad Králík.

Nezbylo jim nic jiného, než hluboko sáhnout do kapsy. "Co nám nejvíc pomohlo, byl kombajn na sběr hroznů. Byla to velká investice, šest milionů korun, ale když ti lidi nejsou, posbírat to musíme," konstatoval Králík.

Související obsah

Na trhu práce chybí odhadem až 450 tisíc zaměstnanců, podstatně víc, než kolik nabízejí úřady práce volných míst. "Týká se to především zpracovatelského průmyslu, stavebnictví, ale i řady dalších oborů, např. zemědělství. Profese, které jsou nejvíce poptávané, jsou montážní dělníci, řidiči, obsluha vozíků, strojů, ale velká poptávka je i po sezónních pracích," řekla TV Nova analytička Karina Kubelková z Hospodářské komory České republiky.

Sezónní pracovníci chybí i majiteli sadu nedaleko Litovle. "Sehnat je, je docela velký problém. Práci se snažíme udělat vlastně s rodinou nebo s kamarády, kteří přijdou pomoct," popsal sadař Oldřich Špunda.

Restrikce kvůli pandemii

Jak uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, české lesnictví, zemědělství a potravinářství je silně závislé na zahraniční pracovní síle, každoročně v těchto oborech pracuje zhruba 22 tisíc zahraničních pracovníků. Situaci zhoršily restrikce mnoha zemí kvůli pandemii koronaviru.

"Ukrajinští muži mají rodiny na Ukrajině a jezdí je navštěvovat třeba každý měsíc. To teď odpadá. Řada z nich tady teď nenastoupí u toho zaměstnavatele, odmítne jim to. A to se stává běžně teď tady z toho důvodu," vysvětlila Kubelková.

Související obsah

S chybějící pracovní silou se tak zemědělci vypořádávají, jak se dá. "Známe ty samosběry, kde si to lidé přijdou sami nasbírat," řekl TV Nova soukromý zemědělec Václav Koutný.

Problém s nedostatkem pracovní síly může ale dál gradovat. Hlavně u manuálních oborů. Učňovské školství trpí roky nedostatkem zájemců. "Doufám, že pochopí rodiče i ti mladí, že řemeslo není ostuda," okomentoval Jan Štursa, ředitel Střední školy stavební a dřevozpracující.

Podle hospodářské komory je problém i v tom, že vyřízení potřebných povolení pro zahraniční pracovníky trvá dlouhé měsíce. Třeba v Polsku je to otázka jen pár týdnů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz