Domácí

Na Děčínsku se utrhl skalní blok. Hrozilo, že spadne přímo na tržnici

V Hřensku na Děčínsku se utrhl asi 20tunový skalní blok. Kdyby ho nezachytily speciální sítě, spadl by přímo na tamní tržnici. Správa Národního parku České Švýcarsko teď bude muset horninu odtěžit. V krátké době jde už o druhý takový sesuv. Před dvěma týdny se tam přímo na turistickou stezku zřítila stěna vážící 250 tun.

Skalní blok se v Hřensku utrhl a skončil v zádržné síti. Na první pohled možná až tak nebezpečně nevypadá, ale váží dvacet tun a kdyby se zřítil na tržnici pod skálou, dokázal by nadělat pořádnou paseku a ohrozit životy.

"Na té bariéře je to doteď největší záchyt kamene od roku 2015. Měl potenciál dopadnout až na silnici, provalit se tou tržnicí," vyjádřil se mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Teď budou muset technici kámen a sesunutou zeminu odtěžit. Síť prý zafungovala jako dokonale pevná pavučina a skalní blok zadržela, aniž by se její uchycení pohnulo byť jen o centimetr.

Související obsah

​Unikátní sítě chrání Hřensko od roku 2015 a jsou dimenzované, aby udržely ještě několikanásobně vyšší hmotnost. "Budeme muset tu bariéru uvolnit a nechat ji opravit. Když se podíváme nad sebe, tak je tam množství materiálu, který by mohl ještě spadnout," upozorňuje Salov.

Hřensko je v Česku unikátem. Je posazené do údolí mezi pískovcovými skalami. Vyhnout se utržení skalních bloků proto není možné.

Naposledy před dvěma týdny se na turistické stezce utrhlo 250 tun skály. A před deseti lety spadl obří blok přímo na hlavní trasu do Německa, odtěžit se ho kvůli dohadům o finance podařilo až o tři roky později.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz