Národní park České Švýcarsko

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Petr Kříž bude novým šéfem Správy NP České Švýcarsko

Novým ředitelem Správy národního parku České Švýcarsko se ve středu stane Petr Kříž. V úterý to oznámil ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kříž nyní vede regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Správy CHKO České středohoří, ve své nové funkci vystřídá Pavla Bendu. Toho na konci září odvolala tehdejší ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) kvůli údajně nedostatečné komunikaci s obcemi a nezvládnutí krizového řízení.

Národní park České Švýcarsko

Nejmladší ze čtyř českých národních parků, jehož symbolem je skalní útvar Pravčická brána. Vyhlášený byl v roce 2000, předmětem ochrany jsou zde především pískovcové útvary a na ně navázaná fauna a flora.

23. července 2022 postihl park rozsáhlý požár, největší lesní požár v novodobé české historii. Způsobila ho zřejmě nedbalost turistů. Za pomoci několika tisícovek hasičů i speciální techniky se ho podařilo v polovině srpna uhasit. Přesto zasáhl více než 1600 ha plochy parku. Oheň zde páchal škody již v minulosti, v roce 2005 zničil dřevěný altán na Mariině vyhlídce, v roce 2020 chaty Na Tokáni

S obnovou Českého Švýcarska si příroda poradí. Na spáleništích už prosvítá zeleň