Výbuch

Sopka na ostrově La Palma stále chrlí toxický popel, úřady nařídily lockdown

Úřady na ostrově La Palma nařídily lidem v zasažených oblastech, aby měli zavřená okna i dveře a ve svých domech odpojili topení či klima. Důvodem je vybuchlá sopka Cumbre Vieja, která už druhým týdnem chrlí lávu a nebezpečný popel.

Několika tisícům obyvatel španělského ostrova La Palma místní úřady nařídily, aby nevycházeli ze svých domovů. Důvodem je zhoršení kvality ovzduší. Lockdown nařídily v pátek večer úřady obyvatelům částí měst Los Llanos de Aridane a El Paso.

Úřady lidem v zasažených oblastech také nařídily, aby měli lidé zavřená okna i dveře a ve svých domech odpojili topení či klima, a zabránili tak tomu, že se jim do domu dostane škodlivý vzduch z venku. Zákaz vycházení platí už několik dní také v oblastech San Borondon, Marina Alta, Marina Baja and La Condesa.

Související obsah

Ostrov La Palma už nebude po výbuchu sopky nikdy jako dřív. Láva při cestě ostrovem zničila už více než 855 domů a místní se obávají, že rozdrtí a spálí další. Magma navíc vytéká do moře a při kontaktu s vodou tuhne a vytváří novou, rozlehlou plochu, která už má přes 300 hektarů.

Právě při kontaktu s vodou se dostávají do vzduchu nebezpečné plyny. Vítr prozatím hrál místním do karet, protože vanul směrem od pobřeží. Meteorologické podmínky se ale v druhé polovině týdne začaly měnit.

Láva ze sopky Cumbre Vieja vytekla do oceánu. Podívejte se na rozhovor s vulkanologem:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz