Zajímavosti

Sonda BepiColombo prolétla kolem Merkuru, pořídila úžasné fotografie

Evropská sonda BepiColombo v pátek prolétla kolem planety Merkur. Ze vzdálenosti zhruba 200 kilometrů navíc pořídila ostré fotografie, které zachycují povrch této nejmenší planety sluneční soustavy.

První snímky Merkuru zachytila sonda pomocí monitorovacích kamer s nízkým rozlišením na svém boku. Sonda je složená ze dvou částí. Jednu vyvinula Evropská vesmírná agentura (ESA), druhou část japonská vesmírná agentura (JAXA).

BepiColombo prolétla kolem Merkuru v pátek, a to zhruba ve vzdálenosti 200 kilometrů od jeho povrchu. V budoucnu by se měla ještě více přiblížit a pořídit i mnohem ostřejší fotografie povrchu planety.

Související obsah

​Jednoduché černobílé fotografie začala sonda odesílat zpět na Zemi v sobotu odpoledne. Jakmile budou všechny zpracovány, očekává se, že je ESA z nich vytvoří krátký film, který pravděpodobně zveřejní už v pondělí.

Cílem mise je prozkoumat magnetosféru planety, její nitro i povrch. Sonda by měla na povrchu Merkuru přistát v roce 2025. "Jsem šťastný, že jsme proletěli kolem Merkuru. Je skvělé, jaké jsme pořídily fotografie," uvedl pro BBC Dave Rothery z britské Open University.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz