Zajímavosti

Nemocnice v Brně bojuje s epilepsií hudbou. Která pomáhá nejvíce?

Nemocnice v Brně bojuje s epilepsií hudbou. Která pomáhá nejvíce?
Zdroj: FNUSA

Epilepsie, jedno z nejčastějších neurologických onemocnění, pacientům výrazně komplikuje život. Lékaři z brněnské nemocnice se jim ho pokouší zkvalitnit poměrně neobvyklou metodou, a to poslechem hudby. Již dříve zjistili, že například Mozart umí omezit epileptické výboje. Nyní v rámci výzkumu zjišťují, jaká další hudba může epileptikům pomoci.

Paní Věra Švandrlíková trpí epileptickými záchvaty už od svých 12 let. Trápí ji několikrát do měsíce a má formu nemoci, kterou nelze řešit léky. Epilepsie jí výrazně komplikuje jak pracovní, tak osobní život. Proto se rozhodla ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně podstoupit operaci, která jí problémů zbaví.

"Mám dvě děti a chci, aby se nebály být s maminkou samy," svěřila se. Ještě než ale podstoupí chirurgický zákrok, pomůže lékařům v zajímavém projektu. V rámci předoperačního vyšetření se zapojila do výzkumu vlivu hudby na epileptické výboje. 

"Využíváme toho, že má pacientka v rámci došetřování v mozku zavedené elektrody. Do speciálních těsnících sluchátek jí pouštíme různou hudbu a sledujeme, jak se odráží v počtu epileptiformních výbojů. Jejich počítáním můžeme stanovit, která hudba je pro ni z hlediska redukce výbojů nejvhodnější," vysvětlil neurolog Ondřej Strýček.

Související obsah

​Pacientům lékaři první den pouští pět různých skladeb. Z nich pak vyberou nejvhodnější a druhý den její efekt ověřují pouštěním co nejpodobnějších i nejodlišnějších skladeb.

Terapie hudbou

Výzkumný tým z brněnské nemocnice již dříve ověřoval u epileptiků tzv. Mozartův efekt. Mozartova hudba se skutečně ukázala být účinná, u některých pacientů potlačovala epileptické výboje. Zajímavé je, že skladby Josepha Haydna takto nepůsobily.

Lékaři také zjistili, že existují určité rozdíly mezi muži a ženami. "Muži jsou více citliví na disonanci a vysokofrekvenční oscilace, ženy jsou citlivější na energetické vlastnosti hudby," prozradil profesor Ivan Rektor, vedoucí výzkumného týmu.

Související obsah

​Aktuální výzkum, do kterého je zapojená právě paní Švandrlíková, testuje i další hudbu. Pacientům s epilepsií tak v nemocnici pouští filmovou muziku, klavírní minimalismus nebo relaxační hudbu.

Paní Švandrlíkové se nejvíce líbí ta relaxační, v jejím případě ale epileptické vývoje bohužel nepotlačuje. "Pacientce nejvíce sedí Mozart, který se jí naopak nelíbí. Není vůbec výjimkou, že to pacienti vnímají takto protichůdně," konstatoval Strýček.

"Jak jsme zjistili, jsou to akustické charakteristiky hudby, které mají na mozkovou aktivitu epileptiků vliv, nikoliv to, zda se dotyčnému hudba líbí, nebo ne," doplňuje ho Rektor. V další fázi výzkumu budou epileptici poslouchat hudbu, která jim nejvíc svědčí, doma. Cílem je zjistit, jestli kromě výbojů omezí i samotné záchvaty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz