Domácí

Letošní úroda cukrovky je nejlepší za poslední roky. Cukr přesto bude dražší

Začala řepná kampaň a podle policie by měli být řidiči opatrní především v okolí polí a cukrovarů. Těch je proti začátku 90. let jen zlomek, z původních 70 jich je funkčních pouze sedm. Letošní úroda cukrovky je prý nejlepší za poslední roky. I tak bude nejspíš cukr dražší.

Cukrovary se rozjely naplno. Nákladní auta do nich denně vozí stovky tun cukrové řepy. "Byl výjimečně příznivý rok. Především tím, že to je vlhký rok, cukrovka má ráda vodu," uvedl Jan Hašek, předseda Agrodružstva Postoupky.

Pole letos netrpěla extrémními horky, cukernatost řepy je tak prý nejlepší za poslední roky. "Je velmi dobrá. Oproti posledním pěti letům je výrazně vyšší, pohybujeme se někde mezi 17 a 19 procenty," řekl TV Nova ředitel cukrovaru v Litovli Václav Řehák.

Rostislav Ovad, předseda představenstva ZD Podhradí, vysvětlil, že cukernatost stoupá v zásadě v září a říjnu. "Čili čím více sluníčka, tím lepší cukernatost a tím lepší výnos," sdělil Ovad.

Související obsah

Tady ale pohádka o dobrém výdělku pro farmáře, po obzvlášť hubených letech, končí. I v zemědělství rostou rychle platy a další vstupy. "Ceny cukru neodpovídají nákladům zvýšeným, náklady jsou vysoké, takže nám to bohužel tu radost z dobré úrody kazí," popsal situaci Josef Uchytil, předseda představenstva Agrodružstva Morkovice.

Kilogram cukru se v průměru prodává kolem šestnácti korun, během akcí dokonce atakuje desetikorunovou hranici. Takové ceny ale nejspíš dlouho nevydrží. "Platíme desítky milionů korun za emisní povolenky, takže jenom z tohoto titulu ten cukr musí jednoznačně zdražit," vysvětlil Václav Řehák.

Související obsah

Po konci kvót na výrobu cukru, které Evropská unie před čtyřmi lety zrušila, spadly výkupní ceny na minimum. "Mezi 720 až 800 korun za jednu tunu. Což je málo. A už si pamatuji dobu, kdy jsme dostávali 1000 korun za tunu," říká Uchytil.

I proto mnozí farmáři s pěstováním cukrové řepy skončili. Jiní s vysetím cukrovky váhají do poslední chvíle. "My se dlouhodobě rozhodujeme, zda budeme trvale pěstovat cukrovku, protože ekonomika pěstování cukrovky není nijak dobrá," vysvětlil Hašek.

Zatímco v minulých letech končila sezóna cukrovarům většinou koncem prosince, letos ji o měsíc natáhnou.

cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz