Zahraničí

Švédský karikaturista nenáviděný muslimy zahynul při autonehodě

Švédský umělec Lars Vilks, který v roce 2007 nakreslil proroka Mohameda jako psa a od té doby žil pod policejní ochranou, zahynul v neděli při dopravní nehodě na jihu Švédska. Nic nenasvědčuje tomu, že by se na jeho smrti podíleli teroristé, kteří na jeho hlavu vypsali odměnu.

Pětasedmdesátiletý Vilks jel v neoznačeném policejním voze, který se u města Markaryd srazil s kamionem. Spolu s umělcem zahynuli oba policisté z jeho ochranky, zraněný řidič náklaďáku skončil v nemocnici, informovala švédská média.

Až do roku 2007 Vilkse mimo Švédsko téměř nikdo neznal. Ve své zemi na sebe upozornil hlavně sochou z naplaveného dříví, kterou bez povolení postavil v přírodní rezervaci. Dostal za to pokutu, ale spleť dřeva chaoticky sbitá dohromady se mezi lidmi stala velmi populární.

Související obsah

​Zlom v jeho životě přišel před 14 lety, když zveřejnil karikaturu proroka Mohameda, jehož hlava spočívala na psím těle. Pravověrné muslimy tak pobouřil hned dvakrát. Odmítají jakékoliv zobrazení Proroka a psy považují za nečisté.

Stalo se tak rok poté, co dánské noviny otiskly karikatury, kvůli kterým se bouřili muslimové po celém světě.

Al-Kajdá vypsala za Vilksovu vraždu odměnu 100 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 2,2 milionu korun. Od té doby žil pod policejní ochranou. Jednou se ho údajně někdo pokusil zastřelit, dva muži rovněž chtěli podpálit jeho dům.

Podle policie není zatím jasné, jak se dopravní nehoda, při které Lars Vilks zahynul, přesně stala. Od počátku však nic nenasvědčuje tomu, že by se na ní podílel někdo další.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz