Ekonomika

Offshorové firmy slouží k praní peněz nebo ukrytí majetku, vysvětlují experti

Takzvané offshorové společnosti, tedy ty v daňových rájích, umožňují majitelům významně snížit daňovou zátěž nebo ochránit a ukrýt majetek. Mezi nejoblíbenější daňové ráje světa patří například Kajmanské ostrovy, Panama, Seychely, Belize nebo Kypr. Na problém teď upozornila kauza Pandora Papers, ve které kromě jiných figuruje i premiér Andrej Babiš (ANO).

Společností v daňových rájích ročně vznikají desítky tisíc. Svým majitelům mají zaručit diskrétnost i úspory financí.

"Ty hlavní důvody jsou skrytí těch majetků, a to ze zcela legitimních důvodů. Třeba to člověk chce ukrýt před svým konkurentem, aby nevěděl, jaké má majetky, nebo se prostě jen bojí, když je bohatý, aby se o tom nevědělo. Druhým důvodem je potom daňová optimalizace,“ uvedl ekonom Dominik Stroukal. Kromě nulového zdanění totiž daňové ráje nepožadují ani daňové výkaznictví, to ztěžuje jakékoliv kontroly toků peněz i možné postihy od úřadů.

"Často vidíme, že na daňové ráje navázaný i organizovaný zločin. Potřebujete vyprat špinavé peníze. Tam máte větší šanci, že se vyhnete spojení s tím původem peněz,“ tvrdí zase ekonom Petr Janský.

Související obsah

Právě podezřelé finanční transakce v daňových rájích se podle Pandora Papers teď týkají třeba Vladimira Putina, prezidentů Ukrajiny, Keni a Ekvádoru, bývalého britského premiéra Tonyho Blaira nebo zpěvačky Shakiry. A premiéra Andreje Babiše, který si podle webu investigace.cz přes firmy, které sídlí v daňovém ráji, koupil nemovitosti v zahraničí za 400 milionů korun.

Více o kauze se dozvíte v reportáži TV Nova:

​"Těch daňových rájů je vícero, třeba Britské panenské ostrovy nebo Kajmanské ostrovy. Mezi významné daňové ráje patří i některé evropské země, například Kypr, Nizozemí, to jsou důležité korporátní daňové ráje,“ doplnil Janský.

V daňových rájích podle ekonomů končí až 10 procent celosvětového hrubého domácího produktu. Státy tak ročně na daních tratí přes 17 bilionů korun.

Takhle na Babišův skandál reagují v zahraničí:

Ke skandálu se vyjádřil exministr financí Ivan Pilip:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz