Domácí

Babišův majetek prošetří NCOZ. Ochranka chybu neudělala, tvrdí Švejdar

Policejní prezident Jan Švejdar se vyjádřil k zásahu ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) proti dvěma novinářům. Ti po premiérovi chtěli vyjádření ke kauze převádění peněz přes offshoreové účty. Kauzou Pandora Papers se hodlá zabývat i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Na internetu se objevila dvě videa zásahu proti novinářům, kteří chtěli po premiérovi Andreji Babišovi vyjádření ke kauze jeho offshoreových účtů, na které měl převést peníze, za které potom koupil nemovitosti ve Francii.

Novinářka portálu investigace.cz a reportér britské televize BBC se pokoušeli dostat k Babišovi blíže a získat jeho vyjádření, v čemž jim zabránila ochranka, novináře BBC jeden z členů ochranky odstrčil. Ochranu premiéra a dalších ústavních činitelů má na starosti Ochranná služba Policie ČR.

Snaha získat vyjádření ve čtvrtek v Ústí nad Labem novinářkou investigace.cz:

Vyjádření se také pokoušel získat štáb BBC:

K případu se vyjádřil policejní prezident Jan Švejdar. "Bez ohledu na to, kdo je premiérem, jakou má politickou příslušnost či jaká je jeho obliba u veřejnosti, je primárním úkolem ochránců nepřipustit ohrožení chráněné osoby či bližší kontakt naprosto s kýmkoliv, není-li to výslovný zájem chráněné osoby. Viděl jsem dvě videa, na kterých policisté dělali svou práci," prohlásil.

"V případě paní novinářky jsem v přístupu policistů nic problematického ani nezákonného neviděl. K chráněné osobě nelze umožnit přístup, když si to nepřeje a na výzvu, ať opustí prostor, nereagovala. Nešlo jednat jinak. Pokud jde o novináře BBC, věděl, že jde o ochránce premiéra, přesto se snažil jej přetlačit. To je nepřípustné. Nikdy jsem se policistů, kteří se něčím provinili nezastával. Situace už je extrémně vyhrocená a zajistit bezpečnost chráněných osob je naší zákonnou povinností," doplnil Švejdar. Švejdarovi vyjádřil podporu i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle Babiše se v případě kauzy jedná jen o způsob, jak ovlivnit nadcházející volby. "No a je to tady. Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby. Neexistuje žádná kauza, kterou by na mě mohli vytáhnout za dobu, co jsem v politice. Nikdy jsem neudělal nic nezákonného ani špatného, ale to jim nebrání v tom, aby mě zase zkusili očernit a ovlivnit tak české parlamentní volby," uvedl na sociálních sítích.

​Případem Pandora Papers se ale chce zabývat česká policie. "Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV bude ve věci konat, a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v této 'kauze' uvedeni. Více informací však nyní poskytovat nebudeme," uvedla policie v pondělí na sociálních sítích.

Související obsah

​Ke kauze se vyjadřují i lídři opozice. "Standa Gross by se divil se svým bytem za 4 miliony. Andrej Babiš vypral přes 400 milionů a koupil si nemovitosti ve Francii na Riviéře včetně zámku. Tvrdil, že jde do politiky bojovat proti kmotrům z ODS a je horší než oni. Lhal, že nemá nastrčený firmy. Lže totiž pořád," reagoval na kauzu v pondělí volební lídr PIRSTAN a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na dotaz TN.cz se vyjádřil rovněž prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan prezident nadále podporuje premiéra Andreje Babiše," uvedl.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin (3/10/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz