Domácí

Houby v Česku letos nerostou, podle mykologů je jich nejméně za 10 let

Nejhorší houbařská sezóna v Česku za 10 let, tak hodnotí letošní rok odborníci. Podle nich je na vině i suchý a větrný podzim. Potíže s tím mají například i organizátoři mykologických výstav. Ti mají problém většinu druhů hub v lesích vůbec najít.

Jestli se dá letos někde narazit na pořádné houby, pak je to televizní archiv. Kdysi totiž Láďa Diviš ze Svitavska zavazoval oči reportérovi Televizních novin, aby nevěděl, kde naráz vyrostlo 100 křemenáčů. "Je to nádherný, když ty oranžový hlavy na vás svítí,“ říkal tehdy. Jenže teď o houbu nezakopnou ani ti nejpovolanější.

I mykoložka je na tom letos hodně slabě. Na královéhradecké výstavě bývá obvykle 500 druhů hub, letos bude k vidění polovina. Pokud se najde třetina těch jedlých, bude to prý dokonce malý zázrak.

"Nenašli jsme nic vůbec. Nerostou,“ hlásí letos houbaři. Smutný pohled naskýtá i lednice mykologů, kde se krčí jen několik málo hub. Pokud se ještě nenajedou lepší kusy, půjdou na stupínek ony.

Související obsah

"Na výstavách kralovaly exempláře, který by normálně byly vyhozené na kompostu,“ tvrdí mykolog Libor Tmej.

Začátek roku přitom vypadal slibně, koncem prázdnin se ale v lese jen prášilo. Navíc fouká vítr, který velmi vysušuje podhoubí, usychají i houby stojato. Jestli někde rostou, tak v nadmořské výšce nad 700 metrů, kde k tomu musí být mokro. Rostou tam ryzce, holubinky, hřiby hnědé.

I kameraman TV Nova našel houby, a ne houby. Takže místo smaženice musel štáb obědvat jiné delikatesy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz