Zahraničí

Kanárské ostrovy možná v budoucnu zmizí. Může za to láva

Aktivita sopky Cumbre Vieja na kanárském ostrově La Palma nepolevuje ani po téměř dvou týdnech. Láva z vulkánu dál stéká do moře a vytváří tak toxické plyny, kvůli kterým tisíce obyvatel nesmějí opouštět své domovy. Láva už na La Palmě vytvořila úplně nový poloostrov, který má na šířku víc než půl kilometru.

Láva, neboli roztavená hornina, která fascinuje a ukazuje sílu přírody. Díky ní před miliony lety vznikly první Kanárské ostrovy a paradoxně stejná hmota a následná eroze by mohla některé z nich v budoucnu dokonce pohřbít.

Podle španělských vulkanologů se totiž Kanárské ostrovy nacházejí na takzvané "horké skvrně", která je v podstatě zásobníkem magmatu. Ten je aktuálně přímo pod ostrovem La Palma, a proto tamní sopka Cumbre Vieja už 14 dní chrlí lávu, která se pak opět mění v horninu a ostrov tím v podstatě stále dotváří.

Velmi zjednodušeně by se dalo říct, že všechny kanárské ostrovy jsou vlastně vulkány. Vznikly totiž díky sopečné činnosti. Ty nejstarší Fuerteventura a Lanzarote už před 20 miliony let. Zhruba před 15 miliony let pak vznikl asi ten nejznámější a turisty hojně navštěvovaný ostrov Tenerife. Nejmladšími ostrovy jsou pak El Hierro a La Palma, které se vytvořily před necelými dvěma miliony lety.

Související obsah

Zcela určitě se objeví i nové ostrovy, ale my už se žádného nedočkáme, protože k tomu dojde za miliony let. Oproti tomu nejstarší ostrovy Fuerteventura a Lanzarote v důsledku eroze postupně mizí a nakonec úplně zmizí pod mořem.

Ale podle španělských expertů se nedočkáme ani zániku ostrovů, který nastane zřejmě také až za několik milionů let.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz