Krimi

Připravili 650 lidí z celého Česka o miliony korun. Muži to dokázali z vězení

Dva vězni z Vinařic měli připravit celkem 650 lidí o peníze. Podle policistů byli půl roku napíchnutí na internet a vytvářeli fiktivní e-shopy s elektronikou. Podvodem z důvěřivých Čechů vymámili téměř pět milionů korun.

Byla to úplná zločinecká chobotnice řízená přímo z vězení. Dva vězni dokázali na celu propašovat mobilní telefony a tablet. Půl roku pak podle kriminalistů s pomocí 28leté ženy podvodem tahali z lidí peníze.

"Trojice v roce 2019 přes internetové bazary a fiktivní e-shopy (ejabko.eu; imarketo.eu; gmzone.cz; techtronic.cz; best-elektro.cz), které sami založili, nabízeli k prodeji elektroniku. Přestože zájemci  za objednané zboží zaplatili předem, nikdy zboží neobdrželi a peníze zpět samozřejmě také ne. Během půl roku podvedli celkem 650 osob z celé České republiky, kterým způsobili škodu za téměř pět milionů korun," sdělila policejní mluvčí Iva Kormošová.

Související obsah

Platby za objednávky pak putovaly na účty založené na jména cizích osob bez jejich vědomí, nebo využívali účtů takzvaných bílých koní, které jim umožňovaly přijmout peníze a následně je nechat převést na kryptoměny do bitcoinových peněženek. Další škodu pak způsobili firmám, na které fiktivně e-shopy založili. Kromě poškození dobrého jména vystavili společnosti riziku, že po nich budou peníze vymáhány.

​Trvalo rok a půl, než se královéhradeckým kriminalistům ve spolupráci s kolegy z Karlovatského kraje podařilo zjistit, kdo je za podvody zodpovědný. Pátrání je nakonec přivedlo na stopu dvou 32letých mužů a 28leté ženy.

Související obsah

​"Oba muži trestnou činnost prováděli z vězení, kde se náhodně potkali a kde si oba odpykávali tresty za podvody. Mladší byl do vězení odsouzen na 18 měsíců, starší na 9 roku (propuštění 2026). Žena, která byla přítelkyní staršího muže a byla na svobodě, jim pomáhala. Na jaře letošního roku byl mladší podmínečně propuštěn na svobodu. Tento týden byl společně se ženou po předběžném souhlasu státního zástupce v Praze zadržen," oznámila Kormošová.

"Mohu potvrdit, že páchali trestnou činnost v době, kdy byli ve výkonu trestu. Jak k tomu došlo, vězeňská služba spolu s policií začala prošetřovat," sdělila mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Trojice teď čelí obvinění z podvodu a z poškození cizích práv. O několik měsíců starší muž je navíc obviněn i z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Podmíněně propuštěný muž skončil ve vazbě, jeho přítelkyně je vyšetřována na svobodě, protože v minulosti neměla žádné vážné problémy se zákonem. Trojici hrozí až osm let za mřížemi.

"Apelujeme na občany, kteří nakupují přes internet: Zboží u neprověřených prodejců neplaťte předem, využijte nákup na dobírku. Pokud tuto možnost obchod nenabízí a nemáte s ním zkušenosti, nákup nerealizujte a zboží kupte raději někde jinde," doporučila Kormošová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události

Píše se na Deník.cz