Zahraničí

Statisíce sexuálně zneužitých dětí. Papež František se omluvil za chování kněžích

Papež František se ve středu poprvé veřejně omluvil za skandální odhalení, jež zmítá katolickou církví. Poprask vyvolalo zjištění nezávislé vyšetřovací komise, která uvedla, že od roku 1950 bylo jen ve Francii zneužito příslušníky katolického kléru nejméně 216 tisíc dětí, převážně malých chlapců.

Laurent Martinez je francouzský herec a také jedna z obětí sexuálního zneužívání ze strany katolických kněží. Vzpomínky na trauma, které si jako dítě prožil, jsou i po tolika letech stále čerstvé.

"Bylo mi osm, když mě znásilnil kněz. Řekl jsem to tehdy rodičům, kteří na to upozornili diecézi. Kněze přemístili a už jsem o něm nikdy neslyšel," vrátil se myšlenkami do minulosti herec.

Jeho jméno je pouze jedním z mnoha, která se ocitla na rozsáhlém seznamu nezávislé vyšetřovací komise. Pracovala na něm přes dva roky.

Související obsah

​"To, co musíme zdůraznit, je, že až do začátku roku 2000 jsme byli svědky hluboké, či dokonce kruté lhostejnosti vůči obětem. Obětem se nevěřilo, nebo je nikdo nechtěl poslouchat," upozornil předseda komise Jean-Marc Sauvé.

Z vyšetřování vyplývá, že za posledních 70 let mělo být ze strany členů francouzské katolické církve sexuálně zneužito až 330 tisíc dětí. Deliktů se měli dopouštět i světští pracovníci.

"Tehdy jsem si vůbec nepomyslel, že to na mě bude mít později nějaký dopad. Ve skutečnosti ale ve mně tohle trauma zůstalo. Bál jsem se navázat sexuální kontakt se ženami," přiznal Martinez.

Papež František se ke skandálu, který plní přední stránky světových médií, ve středu vyjádřil. Závěry komise označil za ostudu katolické církve, omluvil se obětem za prožitá traumata a vyzval k nápravě.

"Chtěl bych obětem vyjádřit smutek a bolest kvůli traumatu, které utrpěly. I to, jak moc jsem zahanben," oznámil papež.

V 80 procentech byli oběťmi sexuálních deliktů kněžích chlapci. Vyšetřovací komise navrhla, aby církev zřídila speciální tribunál, který by se těmito činy zabýval.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz