Domácí

Supermarket prodával závadné mleté maso z Polska. Nemáte ho doma?

Supermarket prodával závadné mleté maso z Polska. Nemáte ho doma?
Zdroj: Getty Images

Státní veterinární správa (SVS) nařídila obchodnímu řetězci Lidl stáhnout z prodeje mleté vepřové maso. Vyšetření v něm totiž odhalilo nadlimitní obsah antibiotika amoxicilinu. Lidé, kteří mají produkt doma, jej mohou vrátit v prodejně, kde si jej zakoupili.

Inspektoři odebrali u výrobce vzorek ze zásilky masového vepřového ořezu dovezeného z Polska. V České republice jej zpracovává firma Maso Polička. "Následné vyšetření prokázalo ve vzorku výrazně nadlimitní obsah amoxicilinu. Detekovaná hodnota byla 60krát vyšší než limit, který činí 50 µg/kg," sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Maso, které prodával obchodní řetězec Lidl, bylo označené jako Vepřové mleté maso 20 %, váha 1 kg od výrobce Maso Polička s číslem šarže 207237 a s expirací do 10. 10. 2021.

Související obsah

Nadlimitní antibiotikum v mase patří do skupiny penicilinů. "Jde o nejpoužívanější skupinu antibiotik ve veterinární medicíně. Peniciliny mají obecně nízkou toxicitu, u některých jedinců však mohou vyvolávat alergické reakce. Z tohoto důvodu jsou pro peniciliny stanoveny nízké limity v potravinách," vysvětlil Vorlíček.

Navíc je od roku 2006 v Evropské unii (EU) zakázáno používat antibiotika jako stimulátor růstu a produkce u potravinových zvířat. Jejich užívání totiž přináší velkou řadu rizik.

Státní veterinární správa proto nařídila produkt stáhnout z prodeje a jeho následnou likvidaci. Z pultů tak musí zmizet 17,4 tuny mletého masa. Lidé, kteří mají mleté doma, jej mohou vrátit v prodejně, ve které ho zakoupili. Redakce TN.cz kontaktovala také samotný obchodní řetězec Lidl, ten se k situaci však zatím nevyjádřil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz