Zajímavosti

Útok hackerů na populární internetovou službu. Obří únik dat se týká i Čechů

Útok hackerů na populární internetovou službu. Obří únik dat se týká i Čechů
Zdroj: Getty Images

Nejpopulárnější streamovací služba Twitch řeší masivní únik citlivých dat tvůrců. Na veřejnost unikly jejich osobní údaje včetně informací o výplatách. Hackerský útok poznamenal i několik Čechů.

Twitch.tv, populární platforma pro živé vysílání, řeší obrovský skandál. Nejenže se hackerům mělo podařit dostat ke zdrojovému kódu a citlivým informacím, ale následně je i zveřejnili prostřednictvím nechvalně známého portálu 4chan. Na ten umístili soubor o velikosti větší než 100 GB, informuje BBC.

Administrátoři stránek se snaží problém řešit. Prozatím obnovili přístupové klíče všech tvůrců, aby nedocházelo k dalším únikům. Společnost vlastněná Amazonem uvedla, že k narušení došlo změnou konfigurace serveru Twitch, které dokázala zneužít třetí strana.

Související obsah

​Škody už ale byly napáchány. Na veřejnost uniklo obrovské množství dat, nechyběly přitom ani informace o finančních odměnách pro některé tvůrce. Podle těch mezi nejvýdělečnější osobnosti na Twitchi v současnosti patří kanál CriticalRole vysílající Dungeons & Dragons nebo autoři Félix Lengyel (známý pod pseudonymem xQC) nebo Jaryd Russell Lazar (Summit1g).

Právě zmiňovaná skupina CriticalRole si měla od září 2019 do současnosti přijít na téměř deset milionů dolarů (220 milionů korun).

Mezi zveřejněnými jmény jsou podle nejrůznějších herních a streamovacích portálů údajně i Češi, včetně streamera Agraeluse, který si měl vydělat stovky tisíc dolarů. Dále se objevila jména jako Herdyn, FattyPillow nebo CzechCloud.

Týmy informačních specialistů a další bezpečnostní experti se snaží pochopit, jak velký je ve skutečnosti únik dat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz