Zahraničí

Konec nebezpečného "éčka" v potravinách. Státy EU jej zakázaly

Konec nebezpečného "éčka" v potravinách. Státy EU jej zakázaly
Zdroj: Getty Images

Členské státy Evropské unie (EU) v pátek schválily zákaz nebezpečného "éčka" E171, který je známý jako oxid titaničitý nebo také titanová běloba. Látku, která může mít negativní dopad na lidské zdraví, přidávali výrobci do velké řady potravin, aby dosáhli zářivě bílé barvy.

Žvýkačky, bílá čokoláda, bonbony, lízátka, klobásy, čínské nudle, nebo dokonce také pečivo. Do všech těchto potravin často výrobci přidávali potravinářské barvivo E171. To může výrazně ohrozit lidské zdraví. Už před několika měsíci Evropský úřad pro kontrolu a bezpečnost (EFSA) látku označil za jedovatou.

V Evropské unii (EU) však stále byla legální. Nyní to však vypadá, že má v EU oxid titaničitý už utrum. "Členské státy v pátek schválily zákaz nebezpečného "éčka" E171, který navrhla Evropská komise. Oxid titaničitý může mít v potravinách genotoxické účinky," informovalo na twitteru zastoupení Evropská komise v ČR.

O jedovatých účincích E171 se mezi experty hovoří už více než 10 let. V poslední době jej však řada výrobců v potravinách výrazně omezila. Látka člověku ubližuje pomalu a nejhorší je její dlouhodobé užívání.

Odborníci totiž prokázali, že "éčko" poškozuje střeva, a může se dokonce dostat do plic nebo jater. V krajních případech lidem hrozí i rakovina. Látka se přitom nejčastěji vyskytovala ve sladkostech, které jí hlavně děti. Experti navíc nebyli schopni stanovit minimální bezpečnou dávku.

Související obsah

Oxid titaničitý navíc můžeme najít také v kosmetice. Titanová běloba se objevuje i v zubních pastách nebo opalovacích krémech. Rozhodnutí států Evropské unie (EU) by se ale mělo týkat pouze využití E171 v potravinářství.

Jak dlouho bude mít látka v ostatních případech zelenou a bude se používat, zatím není jasné. O celoplošném zákazu i nadále jedná Evropská komise.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz